Przeszczep narządów szyi w gliwickim instytucie i zabrzańskim centrum

Udostępnij:
Roczny chłopczyk połknął granulki "Kreta", preparatu do czyszczenia rur. Środek poraził nasadę języka, krtań, gardło, tchawicę i przełyk aż do poziomu żołądka. Instytut Onkologii w Gliwicach, we współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca, uratował pacjentowi narządy mowy.
- To pierwsza na świecie rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku – poinformował "Dziennik Zachodni". Wyjątkowy zabieg odbył się w marcu, ale lekarze utrzymywali ten fakt w tajemnicy, by móc poinformować o kolejnym sukcesie chirurgów rekonstrukcyjnych z Gliwic pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego, gdy będzie wiadomo, że operacja zakończyła się sukcesem.

Sukces chirurgów z Instytutu Onkologii w Gliwicach był możliwy dzięki współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca. Tu znalazły się odpowiednie warunki i sprzęt do przeprowadzenia zabiegu. Chirurdzy z Gliwic przeprowadzili operację w Zabrzu.

Siedmioletni chłopiec przez sześć lat czekał na powrót do zdrowia po tym, gdy mając zaledwie rok połknął granulat ługu sodowego.

- Wyjątkowość tego zabiegu polega na tym, że była to rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku w celu całkowitego lub częściowego wyeliminowania konieczności leczenia immunosupresyjnego zapobiegającego odrzuceniu przeszczepionych narządów i tkanek – poinformowało "24gliwice.pl".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.