Przeszczepienie niebijącego serca w Australii

Udostępnij:
Czy lekarze z Australii zrewolucjonizują transplantologię? Wydaje się, że tak. Przeszczepili niebijące już serce. Pacjentka czuje się dobrze.
Wykonano już trzy takie operacje. Przerwa w biciu serca trwała 20 minut. Tajemnica lekarzy polega na wytworzeniu sztucznego obiegu krwi oraz czasem oddziaływania na serce wstrząsami elektrycznymi. Do przeszczepienia potrzebny jest także specjalny roztwór, który pomaga zachować zdrowie komórek serca.

Prof. Roman Danielewicz, dyrektor Poltransplantu mówi, że ta metoda może zwiększyć o 20-30 procent liczbę pobieranych narządów do przeszczepień. W tym roku w Polsce wykonano 56 transplantacji serca.

Ta metoda może zrewolucjonizować transplantologię w Japonii, czy Wietnamie, gdzie narządy można pobierać od osób z niebijącym sercem.

W Polsce do pobrania narządu konieczne jest stwierdzenie śmierci mózgu lub nieodwracalnego zatrzymania krążenia. W ten drugi sposób jeszcze nie pobrano narządów od dawcy, ale metoda australijska może rozwiać wątpliwości towarzyszące stwierdzaniu śmierci.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.