Przewodnik po Eboli dla lekarzy

Udostępnij:
Na stronie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce ukazał się pakiet informacyjny dla lekarzy dotyczący zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie, zalecane badania diagnostyczne, a także procedurę pobrania próbek laboratoryjnych i sposób ich przesłania do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Pakiet został opracowany przez zespół ekspertów składający się z pracowników NIZP –PZH i GIS pod kierownictwem prof. dr hab. Mirosława J. Wysockiego, dyrektora NIZP-PZH przy udziale konsultantów krajowych: Prof. dr hab. Andrzeja Horbana (choroby zakaźne) i Dr Iwony Paradowskiej–Stankiewicz (epidemiologia).

W pakiecie lekarze rodzinni znajdą m. in. szczegółowe zalecenia w zakresie środków ochrony osobistej, postępowanie z osobami powracającymi z Afryki Zachodniej, skierowanie na badanie próbek materiału klinicznego pobranych od chorego, opis zasad pobrania i transportu materiału do badań.

"Ze względu na ciężki przebieg zachorowań EVD konieczne jest jak najszybsze poddanie izolacji osób chorych , podejrzanych o zakażenie wirusem EBOV (osoba objawowa) , a w przypadku osób zdrowych, u których doszło do narażenia na zakażenie EBOV (osoba bezobjawowa narażana na zakażenie EBOV) , wskazane jest poddanie ich indywidualnej kwarantannie . Procedury przesyłania pacjentów do odbycia kwarantanny oraz miejsca odbywania kwarantanny wyznaczone są w każdym województwie i znane są zarówno Centrum Zarządzania Kryzysowego każdego województwa jak i odpowiednim Powiatowym oraz Wojewódzkim Stacjom Sanitarno - Epidemiologicznym. Osoba zdrowa, u której nie doszło do narażenia na zakażenie EBOV (osoba bezobjawowa bez narażenia na zakażenie EBOV), a która powróciła z kraju w którym odnotowano przypadki EVD nie wymaga kwarantanny i po pouczeniu o konieczności bacznej obserwacji stanu zdrowia i niezwłocznym poinformowaniu o wystąpieniu niepokojących objawów dyspozytora ratownictwa medycznego (tel . 999 / 112 ) celem uzyskania ewentualnej pomocy medycznej, nie wymaga stosowania ograniczeń swobody przemieszczania się" - czytamy w załączniku dotyczącym postępowaniu z osobami zarażonymi.

Pakiet został opracowany 11 września 2014 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny, gdzie odbyło się seminarium poświęcone koordynacji działań instytucji publicznych w przypadku zagrożenia epidemią.

Wnioski powstałe w czasie seminarium:

1. Dotychczasowe działania w związku z przypadkami podejrzanymi o zakażenie wirusem EBOV, podjęte przez różne podmioty na terenie kraju, wskazują zarówno na pozytywne strony przepisów funkcjonujących w obszarze ochrony zdrowia, jak i na obszary wymagające dalszej dyskusji i podjęcia zdecydowanych działań uzupełniających.

2. Rekomenduje się Ministrowi Zdrowia skorzystanie z możliwości wynikającej z art. 42 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i formalne wyznaczenie szpitali zakaźnych w Polsce, które utrzymywałyby stałą gotowość do hospitalizacji i leczenia chorych podejrzanych o wysoce zakaźne i niebezpieczne choroby zakaźne. Rozwiązanie takie niesie za sobą wymierne korzyści w tym m.in.: permanentny trening personelu do profesjonalnej i bezpiecznej opieki nad pacjentem, stałe finansowanie gotowości, bieżące zabezpieczenie w profesjonalny sprzęt i pomieszczenia spełniające wymagane standardy bezpieczeństwa, wyłonienie wyspecjalizowanych podmiotów, które mogłyby jednocześnie pełnić funkcję krajowych ośrodków specjalistycznych dla chorób szczególnie niebezpiecznych, co wyeliminowałoby obecne poważne bariery związane z obawą przed kontaktem z przypadkiem choroby wysoce zakaźnej.

3. Rekomenduje się także Ministrowi Zdrowia utrzymanie stałej, uregulowanej systemowo gotowości w zakresie diagnostyki mikrobiologicznej chorób wysoce zakaźnych, wzorem innych krajów UE. Mając na uwadze dotychczasową aktywność NIZP - PZH w tym zakresie (zabezpieczenie EURO 2012, realizacja umowy na utrzymani e linii diagnostycznej MERS - CoV w 2013r. i obecne zaangażowanie w diagnostykę EVD) Instytut mógłby realizować na rzecz Ministra Zdrowia zadanie stałej gotowości w zakresie laboratoryjnej diagnostyki chorób wysoce zakaźnych oraz opracowywanie wytycznych dla celów nadzoru epidemiologicznego i szkoleń pracowników ochrony zdrowia w ramach działalności Państwowego Instytutu Badawczego.

4. Organizatorzy spotkania jak i jego uczestnicy zauważają potrzebę częstszej organizacji przez NIZP - PZH takich warsztatów, nie ograniczających się jedynie do tematyki zagrożeń EVD.

- Obecnie nie mamy do czynienia ze wzrostem ryzyka dla Polski a jedynie z działaniami informująco-uprzedzającymi, których nigdy nie jest za dużo - uspokaja prof. Adam Windak, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.