Pułapki refundacyjne

Udostępnij:
Przy wystawianiu recept należy uważać, by nie popełniać błędów, a w konsekwencji nie narażać się na niepotrzebne kary ze strony NFZ. Ponieważ wroga warto poznać, przedstawiamy najważniejsze pułapki refundacyjne.
Oprócz typowych błędów na recepcie, np. w danych dotyczących pacjentów (choćby brak adresu zamieszkania) , na lekarzy czyhają jeszcze inne pułapki. Na przykład brak numeracji stron (w dokumentacji papierowej), brak imienia i nazwiska pacjenta na każdej stronie dokumentacji, poprawki bez adnotacji o przyczynie oraz bez daty i podpisu. Na recepcie mogą znaleźć się błędne dane lekarza, np. w kodzie (musi być pięcioznakowy) czy tytule zawodowym . Należy pamiętać o dokumentacji recept pro auctore i pro familia. Tych drugiego typu nie należy przepisywać np. teściowej lub zięciowi! Lekarz powinien także posiadać w dokumentacji pacjenta badania potwierdzające rozpoznanie choroby. Błąd może dotyczyć ponadto nazwy leku oraz określenia jego ilości (np . „2 op. po 50 tabl.” nie jest prawidłowe) i sposobu dawkowania. Wskazanie do stosowania leku powinno być zgodne z charakterystyką produktu leczniczego. Także logo świadczeniodawcy i pieczęć praktyki lekarskiej muszą być prawidłowe.

Jak się bronić przed pułapkami i karami refundacyjnymi?
Aby nie być narażonym na kary wynikające z ustawy refundacyjnej, lekarze mogą się chronić. Czasem wiąże się to z rezygnacją z możliwości wystawiania recept refundowanych, a czasem wymaga od lekarza zachowania dużej ostrożności przy ich wypisywaniu. Jeśli umowa została podpisana i lekarz nie chce jej wypowiedzieć, dobrze, aby miał na uwadze następujące wskazówki.
- Nie należy przepisywać leków spoza listy refundacyjnej na nienumerowanych drukach recept (bez kodu paskowego) – w wypadku lekarzy z sektora prywatnego.
- W wypadku wpisywania na recepcie nazwy międzynarodowej leku, decyzję o wydaniu preparatu refundowanego lub nierefudowanego musi podjąć aptekarz – w wypadku lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego.
- Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a także rygorystycznie ograniczeń w wystawianiu recept refundowanych narzuconych przez przepisy (w zakresie ChPL, ilości leku, udokumentowania rozpoznań, posiadania zaświadczeń od specjalisty) – w wypadku wszystkich lekarzy.
- Czasem nie wystarczy znajomość pułapek, które na lekarzy czyhają przy wystawianiu recept i odpowiednich aktów prawnych. Lekarze dzwonią do nas w celu uzyskania informacji o pułapkach, ale bezpieczniej czują się nie z powodu wiedzy, jaką uzyskają, a dzięki możliwości zawarcia odpowiedniego ubezpieczenia – mówi Sławomir Apelski, prezes APRIL Polska Medbroker, organizującej ubezpieczenia dla środowiska medycznego.

Akty prawne regulujące wystawianie recept refundowanych
Należy pamiętać, że recepta musi być dodatkowo zgodna z 24 aktami prawnymi. Oto one: .

1.Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
2. Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
3. Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept.
4. Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.
5. Rozporządzenie ministra zdrowia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
6. Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
7. Obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych.
8. Ustawa o zawodzie lekarza.
9. Zarządzenie prezesa NFZ nr 38/2012/DGL w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych.
10. Zarządzenie prezesa NFZ Nr 80/2008/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna.
11. Ustawa Prawo Farmaceutyczne.
12. Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
13. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości.
14. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomani.
15. Ustawa o cudzoziemcach.
16. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego.
17. Ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń.
18. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
19. Ustawa o Karcie Polaka.
20. Kodeks karny wykonawczy.
21. Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest.
22. Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
23. Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
24. Ustawa o pomocy społecznej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.