RFN: Działalność aptek refundowana

Udostępnij:
Średnio niemiecką aptekę w trakcie dyżuru odwiedza 10 pacjentów, co nawet przy pobieranych opłatach daje 100 euro na dyżur, podczas gdy koszty nocnego działania apteki wynoszą około 300 euro. Dlatego niemiecki Bundestag zaakceptował ustawę o refundacji działania aptek.
Bundestag przyjął większością głosów projekt ustawy w sprawie zapewnienia dyżurów aptek (Apothekennotdienstsicherstellungsgesetz – ANSG). Ustawa obowiązuje od 1 sierpnia.

W Niemczech funkcjonuje 20 921 aptek ogólnodostępnych, a około 1 400 z nich dyżuruje każdej nocy, jak również w każdą niedzielę i dzień świąteczny. Oznacza to, że średnio każda pełni dyżur 18 razy w roku. Jednak liczba dyżurów w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich wynosi w ciągu roku nawet 25, co oznacza, że apteki te pełnią nawet do 70% więcej dyżurów w stosunku do położonych w dużych miastach. Jest to szczególnie duże obciążenie, ponieważ apteki w mniejszych miastach i na terenach wiejskich mają najczęściej mniejsze przychody, a w trakcie dyżuru nocnego mają również dużo mniej pacjentów, niż apteki w większych miastach.
Badania ankietowe przeprowadzone przez Instytut Badań Społecznych i Analiz Statystycznych Forsa na reprezentatywnej grupie 1000 osób dorosłych dotyczące dyżurów aptek w Niemczech wykazały, że są one ważne dla większości społeczeństwa. Wyniki ankiety pokazały, że dyżury aptek w porze nocnej oraz w dni świąteczne są ważne dla 86% osób (dla 50% bardzo ważne i dla 36% ważne). Tylko 9% respondentów uznało, że dyżury aptek są dla nich mało ważne, a jedynie 4% osób wskazało, że nie mają dla nich żadnego znaczenia. Jednak dotychczasowe doświadczenia w naszym kraju pokazują, że zainteresowanie i zapotrzebowanie na pełnienie dyżurów przez apteki w Polsce jest znacznie mniejsze, niż w Niemczech.
W roku 2012 około 28% niemieckiego społeczeństwa skorzystało z możliwości dyżurów pełnionych przez apteki co najmniej raz – oznacza to udzielenie fachowej pomocy przez apteki w porze nocnej lub w dni świąteczne dla ponad 20 milionów osób. Przy czym 24% osób korzystało z dyżurów aptek nawet do pięciu razy w ciągu roku, 3% - od sześciu do dziesięciu razy, a 1% więcej, niż 10 razy. Szczególnie często z możliwości oferowanych przez apteki w trakcie dyżurów nocnych korzystały rodziny z dziećmi. Około 37% rodziców w wieku 30 – 44 lat skorzystało w roku 2012 z nocnych dyżurów aptek nawet do pięciu razy.
Dotychczasowy system finansowania oparty był na pobieraniu przez apteki dodatkowych 2,50 euro od każdego pacjenta korzystającego z dyżuru. Ponieważ średnio podczas dyżuru zakupy robiło 10 klientów, przychód apteki wynosił około 100,00 euro (na przychód ten składa się opłata stała za każde wydane opakowanie leku plus dopłata za wydanie leków w czasie dyżuru apteki), a więc były dużo niższe, niż koszty dyżuru, które wynoszą średnio 300,00 euro.
Dlatego niemiecki minister zdrowia Daniel Bahr, doceniając ogromnie pozytywny aspekt społeczny dyżurów aptek oraz uwzględniając coraz większe problemy aptek dotyczące ich finansowania, zapowiedział w drugiej połowie 2012 r. możliwość wprowadzenia systemu refundacji znacznej części kosztów dyżurów. Deklaracja ta była efektem intensywnych zabiegów niemieckiego samorządu aptekarskiego o wprowadzenie takiego systemu refundacji, popartych bardzo szczegółowymi analizami ekonomicznymi i finansowymi. Samorząd aptekarski zorganizował również szeroko zakrojoną kampanię informacyjną skierowaną zarówno do pacjentów, jak i do mediów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.