RPD chce równych szans dla dzieci z ośrodkowym zaburzeniem słuchu

Udostępnij:
Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak chce modyfikacji zapisów projektu rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Zmiana ma pomóc rozwiązać problem funkcjonowania w systemie edukacji dzieci z ośrodkowym zaburzeniem słuchu (CAPD).
Marek Michalak, w pisemnym wystąpieniu zwrócił się ponownie do minister edukacji, Joanny Kluzik-Rostkowskiej, o podjęcie działań umożliwiających specjalną organizację nauki i metod pracy z dziećmi ze zdiagnozowanym ośrodkowym zaburzeniem słuchu na zasadzie równych szans.

„Wskazany przeze mnie problem funkcjonowania w systemie edukacji dzieci z ośrodkowym zaburzeniem słuchu wymaga pilnego rozwiązania” – można przeczytać w piśmie do szefowej resortu edukacji z 7 lipca br.

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka z 19 czerwca 2015 roku szefowa resortu edukacji zapewnia, że dostrzega potrzebę opracowania standardów diagnostycznych w zakresie oceny potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów z zaburzeniami słuchu.

– Z deklaracji wynika, że powyższe działania zaplanowano na lata 2014-2020. Nie można uznać tego za satysfakcjonującą odpowiedź – uważa Marek Michalak.

Rzecznik Praw Dziecka proponuję, aby § 7 ust. 4 ww. projektu rozporządzenia, określający dokumentację dołączaną do wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących, na podstawie której formułowana jest diagnoza o występowaniu u dziecka/ucznia deficytów przetwarzania informacji słuchowej, uzupełnić o „wyniki testów diagnozujących ośrodkowe uszkodzenie słuchu”.

– Zmiana ta wpłynęłaby korzystnie na proces orzekania dla celów edukacyjnych, gwarantując – wszystkim dzieciom z tą niepełnosprawnością – organizację i stosowanie specjalnych metod i form kształcenia na podstawie wydanego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Uwzględnienie tej dokumentacji umożliwia również sporządzenie właściwej diagnozy oraz – w oparciu o nią – wskazanie odpowiednich metod i form wspomagania dziecka – uważa Marek Michalak.

Jeżeli zmiany nie zostaną uwzględnione, nadal część dzieci z diagnozą ośrodkowego zaburzenia słuchu nie będzie otrzymywała orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, co przekłada się na jakość udzielanego im wsparcia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.