Raport GIS: Spada jakość zdrowotna środków spożywczych

Udostępnij:
W 2012 r. laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej, działające w zintegrowanym systemie badania żywności, zbadały 67 665 próbek środków spożywczych, z których 4,02 proc. nie spełniało obowiązujących w kraju wymagań jakości zdrowotnej. W 2011 r. wymogów takich nie spełniło 3 proc.
Raport „Stan sanitarny kraju 2012” zawiera dane na dzień 31 grudnia 2012 r. Został opracowany na podstawie danych i sprawozdań przekazanych przez Państwowych Wojewódzkich, Państwowych Powiatowych i Państwowych Granicznych Inspektorów Sanitarnych.
Z danych prezentowanych w raporcie wynika, że nastąpiła poprawa jakości żywności w następujących grupach: wyroby cukiernicze i ciastkarskie, wody mineralne i napoje bezalkoholowe, ziarna roślin oleistych, koncentraty spożywcze, suplementy diety, sól spożywcza i jej zamienniki.

Niestety, w niektórych asortymentach żywności stwierdzono zwiększenie odsetka zdyskwalifikowanych próbek. Dotyczy to produktów z grup: mięso, podroby i przetwory mięsne; drób, podroby i produkty drobiarskie; jaja i ich przetwory; ziarna zbóż i przetwory zbożowo-mączne; orzechy, w tym arachidy; napoje alkoholowe; owoce; grzyby; kawa, herbata, kakao, herbatki owocowe i ziołowe; wyroby garmażeryjne i kulinarne; środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Po przebadaniu miodu i produktów pszczelarskich, drożdży, octu oraz nowej żywności nie stwierdzono podstaw do kwestionowania pobranych i zbadanych próbek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.