123RF

Refundacja nowych zabiegów z użyciem robotów

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało rozszerzenie refundacji operacji przeprowadzanych z użyciem systemów robotowych – w projekcie rozporządzenia poinformowano o zamiarze płacenia za zabiegi dotyczące raka błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego.
Nowe typy operacji z użyciem robota z refundacją
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego opublikowano 10 lipca na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z nim zostały wprowadzone następujące zmiany:
– w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części pierwszej „Świadczenia scharakteryzowane procedurami medycznymi” polegające na dodaniu do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego procedur medycznych: „leczenie chirurgiczne raka błony śluzowej macicy z zastosowaniem systemu robotowego” oraz „leczenie chirurgiczne raka jelita grubego z zastosowaniem systemu robotowego”,
– w załączniku nr 4 do rozporządzenia polegające na dodaniu warunków dla realizacji nowych świadczeń gwarantowanych: „leczenie chirurgiczne z zastosowaniem systemu robotowego nowotworu złośliwego błony śluzowej macicy” oraz „leczenie chirurgiczne z zastosowaniem systemu robotowego nowotworu złośliwego jelita grubego”.

Zmiany mają na celu poprawę wyników leczenia i jakości życia pacjentów z nowotworem złośliwym błony śluzowej macicy oraz nowotworem złośliwym jelita grubego przez zapewnienie pacjentom dostępu do postępowania chirurgicznego z wykorzystaniem systemu robotowego w leczeniu tych nowotworów.

Wprowadzenie wskazanych świadczeń do wykazu świadczeń gwarantowanych stanowi realizację postulatów zawartych w opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z 23 maja 2017 r., w której wskazano na zasadność finansowania ww. metod leczenia ze środków publicznych.

Dłuższy czas na dostosowanie się podmiotów do wymogów
Poinformowano, że rozporządzenie ma zacząć obowiązywać 1 sierpnia – termin ten podyktowany jest koniecznością zapewnienia świadczeniobiorcom możliwie najlepszej jakości oraz dostępności do świadczeń, a także koniecznością zabezpieczenia odpowiedniej wysokości środków finansowych pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia.

W dotychczasowym stanie prawnym świadczeniodawcy mieli termin na dostosowanie się do wymagań do 1 stycznia 2023 r., jednak w opinii resortu zasadne okazało się wydłużenie tego terminu z uwagi na konieczność dostosowania go do istniejących warunków faktycznych.

– Świadczeniodawcy są w okresie dostosowywania się do tych warunków, natomiast termin 1 stycznia 2023 r. okazał się zbyt krótki. Dlatego też wydłużono go do 31 grudnia – napisano w uzasadnieniu.

Ocena skutków regulacji
Dotychczas świadczenia leczenia nowotworów błony śluzowej macicy oraz jelita grubego z wykorzystaniem systemu robotowego nie były dostępne dla pacjentów w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zakładając, że świadczenia leczenie chirurgiczne raka błony śluzowej macicy z zastosowaniem systemu robotowego oraz leczenie chirurgiczne raka jelita grubego z zastosowaniem systemu robotowego byłyby realizowane głównie w ośrodkach, które aktualnie posiadają system robotowy i/lub sprawozdają procedury w ramach kodu L31R – Prostatektomia radykalna z zastosowaniem systemu robotowego – szacuje się, że wykonywanie świadczenia byłoby możliwe do realizacji (w zależności od kryterium wolumenowego wymaganego od ośrodków) w:
– 11–19 ośrodkach w ramach rozpoznań C18-C20 (rak jelita grubego),
– 2–6 ośrodkach w ramach rozpoznań C53-C55 (rak macicy).

Zgodnie z aktualnymi cenami oraz z zastosowaniem mnożnika, wyceny hospitalizacji oraz samej operacji robotem w przypadku raka jelita grubego koszty oscylowałyby na poziomie 37 185,14 zł, a raka macicy – 32 909,41 zł. Przy czym w oszacowaniach przyjęto założenie, że jedynie 17 proc. spośród dotychczasowych zabiegów będzie odbywało się z wykorzystaniem systemu robotycznego. Dokonanie ewaluacji świadczenia będzie możliwe najszybciej za 2 lata, gdyż taki okres czasu umożliwia zaobserwowanie zmian i wskazanie korzyści wynikających z ich wprowadzenia.

Udostępniamy projekt w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: dep-di@mz.gov.pl – do pięciu dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.

Przeczytaj także: „Uwaga! Robot”, „Dawid Murawa: W Polsce panuje wolnoamerykanka na rynku robotów medycznych”, „NFZ zapewnia, że analizuje zabiegi prostatektomii robotowej i wyciąga wnioski” i „Za manetkami i klawiaturami robotów medycznych jest człowiek”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.