Rekomendujemy zdrowie

Udostępnij:
- Rekomenduje zdrowy tryb życia - niepalenie papierosów, nienadużywanie alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej - bo to jest jedyna recepta na poprawę jakości życia i zdrowia współczesnego człowieka – mówi Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Polsce.
WHO w Polsce pełni funkcję doradczą, współpracuje z Ministerstwem Zdrowia przy realizacji wspólnych programów zdrowotnych. Jakie programy w tym roku zostały zrealizowane?
Przede wszystkim zajmowaliśmy się programem dotyczącym Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). Chcemy skodyfikować możliwości osób z niepełnosprawnością, określić, co są w stanie zrobić przy danym poziomie niepełnosprawności. Klasyfikacja została przetłumaczona i dostosowana do polskich standardów przez Centrum Systemów Informacyjnych . Jest to jeden z przykładów dobrego działania międzyresortowego, bo w program zaangażowane były także między innymi Ministerstwo Pracy oraz Ministerstwo Edukacji. Jest to współpraca, która zaczyna się rozwijać, my daliśmy materiały i narzędzia, a jak to będzie wyglądało, to zależy już od decyzji każdego z państw, w których takie działania są podejmowane.

A sprawy dotyczące pacjentów i ich dostępności do świadczeń zdrowotnych.
Opublikowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia raport dotyczący nierówności społecznych w zdrowiu. Odbyło się też wiele spotkań i warsztatów poświęconych temu, w jaki sposób kontraktować świadczenia, żeby dotrzeć do mniej zamożnych społeczności, bardziej narażonych na powstawanie nierówności w zdrowiu powodowanych czynnikami społecznymi.

A co w innych dziedzinach zdrowia?
Jest realizowany program opieki nad kobietą w ciąży i po porodzie, który działa w obszarze pacjent - szpital i opieki specjalistycznej przed porodem. Prowadzimy go w wybranych jednostkach, wykorzystując narzędzie stworzone przez WHO - ankietę, która ma pokazać, czy są odpowiednie kadry medyczne, procedury urządzenia potrzebne w sprawowaniu opieki nad kobietą przed i po porodzie. W przyszłym roku prawdopodobnie działania te będą kontynuowane.

Wspomniała pani o opiece nad pacjentami, czy są jakieś programy rozszerzające zakres wsparcia?
Bardzo ważną sprawą jest bezpieczeństwo pacjenta. Kontynuujemy wprowadzanie okołooperacyjnych kart kontrolnych, które są bardzo ważnym narzędziem mającym zapewnić i wyeliminować w jak największym stopniu ryzyko popełnienia błędów medycznych. Chcemy, by to narzędzie zostało sprecyzowane, ujednolicone i wprowadzone we wszystkich zespołach operacyjnych. Uznamy za sukces, gdy ona będzie rzetelnie wypełniana przez lekarzy, gdy nie będzie traktowana jako kolejny druk do wypełnienia.
Kolejnym takim bardzo ważnym programem jest inicjatywa „Czysta opieka to bezpieczna opieka”, do której przystąpiła Polska. Program ten ma uświadomić, jak ważna jest higiena rąk w placówkach ochrony zdrowia. Jest bardzo duży odzew i jest ogromna potrzeba wprowadzania szkoleń, bo zakażenia w szpitalach są bardzo częste i przeważnie wynikają z nienależytego podejścia do spraw higieny.

Bezpieczeństwo jest więc priorytetem i większość programów jest na nie ukierunkowana.
Bezpieczeństwo pacjentów przede wszystkim i bezpieczne oraz właściwe leczenie. Kolejnym problemem, na który zwracamy uwagę, jest nadużywanie antybiotyków. Apelujemy do środowiska medycznego i do pacjentów, aby nie stosować antybiotyków w przypadkach zwykłych przeziębień. Uczestniczymy w spotkaniach zespołu prof. Hryniewicz i realizujemy rekomendacje WHO.

Plany współpracy na przyszły rok.
Realizacja dotychczasowych programów, bo są to działania długoterminowe, poza tym rozpoczęła się realizacja programów zwalczania chorób niezakaźnych, niwelowania różnic w zdrowiu i współdziałania międzysektorowego. Omawiamy też kolejną umowę z Ministerstwem Zdrowia i dopiero, gdy będzie podpisana, możemy mówić o tym, co będzie w przyszłym roku. Poza tym, co jest ważne dla wszystkich, rekomendujemy zdrowy tryb życia - niepalenie papierosów, nienadużywanie alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej - bo to jest jedyna recepta na poprawę jakości życia i zdrowia współczesnego człowieka.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.