Rektorzy coraz skuteczniej zabiegają, by wykręcić szpitale kliniczne spod ustawy komercjalizacyjnej

Udostępnij:
Resort zdrowia rozważa wyłączyć szpitale kliniczne spod działania ustawy, która każe uczelniom przekształcać je w spółki i pokrywać ich zobowiązania.
– Rektorzy liczą, że wyłączy ona ich placówki spod działania ustawy o działalności leczniczej, albo wprowadzi inne rozwiązania przynajmniej dla tych najbardziej zadłużonych – ujawnia Robert T. Krawczyk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Rzecznicy prasowi wszystkich uczelni medycznych(UM), zapytani przez „Dziennik Gazetę Prawną” o ich plany co do przyszłości szpitali, odpowiadają w podobny sposób.

– Rektor nie zamierza podejmować żadnych kroków w kierunku przekształcenia szpitali w spółki – zapewnia Lech Chyczewski, rzecznik UM w Białymstoku. Kinga Brandys, rzeczniczka UM w Szczecinie, dodaje, że misją szpitali klinicznych jest leczenie, dydaktyka i nauka.

Resort zdrowia rozważa różne scenariusze, ale żadnego nie uda mu się wprowadzić szybko.– Zamierzeniem resortu zdrowia jest, aby zarówno medyczne instytuty badawcze, jak i szpitale kliniczne stanowiły jednostki strategiczne resortu. Ich działalność związana ze świadczeniem usług zdrowotnych finansowanych przez NFZ byłaby wyraźnie oddzielona od części badawczej, naukowej i dydaktycznej – podkreśla Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Dodaje jednak, że takie zmiany systemowe będzie można wprowadzić dopiero od 2014 roku. Zgodnie z obecnym stanem prawnym kluczowe decyzje dotyczące szpitali musiałyby zapaść wcześniej – w drugiej połowie przyszłego roku. Dlatego, jak „Dziennik Gazeta Prawna” ustaliła nieoficjalnie, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest szybka nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, która wyłączy kliniki spod jej działania, i przygotowanie specjalnych przepisów, które zmienią status klinik w 2014 roku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.