Rentowność szpitali w 2014 roku spadnie - raport

Udostępnij:
Trzy czwarte szpitali na poziomie procedur generuje straty. Zwiększa się liczba szpitali nierentownych, które muszą szukać przychodów poza działalnością podstawową, wynika z raportu opracowanego przez spółkę Magellan wspólnie z PMR. W 2014 roku średnia rentowność procedur ma ulec dalszemu pogorszeniu.
Chociaż zwiększa się udział szpitali o dodatniej rentowności netto na poziomie procedur zwiększa się liczba szpitali nierentownych. Dobre wyniki finansowe szpitali to efekt zabiegów księgowych na majątku. - Także część dotacji, które szpital otrzymał można było zaliczyć jako przychody – mówił Zbigniew Wiatr, szef działu rozwoju firmy Magellan. – Te zmiany na pewno pomogły dyrektorom.

Rok 2014 ma nie być tak korzystny. W 2014 roku wyhamował trend przekształceniowy. Tylko 4 szpitale zostały spółkami. Nie ma komercjalizacji: będzie mniej dotacji, średnia rentowność spadnie.

Negatywny trend jeśli chodzi o płynność został zahamowany i szpitale ustabilizowały ją na poziomie 0,9.
Najtrudniejszą sytuację finansową mają szpitale należące do gmin. Najlepiej radzą sobie placówki podległe resortowi MSW oraz szpitale kliniczne. Z roku na rok szpitale coraz lepiej radzą sobie z kosztami, ale rosną także koszty usług obcych głównie za sprawą outsourcingu. Pozytywne tendencje w kosztach amortyzacji i zużycia materiał i energii co oznacza, że szpitale inwestują i więcej wydają na leki i materiały do leczenia. Kontynuowana jest tendencja ograniczania kosztów osobowych (na przestrzenie ostatnich 6 lat blisko 5 procent) i kupowania części usług na zewnątrz (wzrost udziału kosztów usług obcych).

Ponad 97 proc. przychodów szpitali stanowią kontrakty z NFZ. W 2013 roku środków było jedynie o 2 procent więcej. 2014 rokiem jest pierwszym, w którym NFZ zakontraktował świadczenia na mniejszą kwotę. Jednocześnie następuje lepsza ściągalność składek. To co zostaje z tej lepszej ściągalności ma posłużyć finansowaniu pakietu onkologicznego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.