Resort zdrowia chce wziąć konsultantów krajowych pod lupę

Udostępnij:
Kongres zorganizowany za pieniądze firmy farmaceutycznej, płatne wykłady czy prowadzenie własnego gabinetu – to tylko niektóre z informacji, które będą musieli upubliczniać konsultanci krajowi i wojewódzcy. Tak zakłada nowelizacja ustawy o konsultantach przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia. Ma to zapobiec konfliktom interesów.
– Konsultant będzie musiał ujawniać, kiedy i w jakiej formie współpracował z konkretnymi firmami, czy prowadzi własną działalność etc. Tak aby zarówno minister, jak i opinia publiczna mogli zdecydować, czy opinia wygłoszona przez konsultanta stoi w konfl ikcie z jego innymi zajęciami – tłumaczy Krzysztof Chlebus, wiceminister zdrowia, który przygotowuje projekt zmian w przepisach. -A do konfliktów interesów w tej branży rzeczywiście dochodzi. Głośno było m.in. o konsultancie, który stracił pracę po tym, jak podpisał się imieniem, nazwiskiem, a nawet swoim stanowiskiem na ulotce promocyjnej pewnego leku. I pobrał za to wynagrodzenie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Z opublikowanego rok temu raportu naukowców z Uniwersytetu w Cambridge i Europejskiego Centrum Zdrowia w Londynie, dotyczącego lobbingu firm farmaceutycznych w Polsce, wynika, że grupa konsultantów krajowych jest narażona na duże pokusy. Autorzy raportu wskazywali, że liczba konsultantów jest ograniczona i firmy rywalizują o ich przychylność. Jedną z metod jest np. zlecanie im organizowania badań klinicznych, co przekłada się na korzyści materialne.
Jednak naukowcy zwrócili uwagę, że wybitni krajowi specjaliści nie są odpowiednio wynagradzani. Nie mają też możliwości rozwoju, bo np. brakuje publicznych funduszy na zapewnienie im udziału w międzynarodowych kongresach, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia medycyny
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.