Rusza nabór do operacji rekonstrukcji rdzenia kręgowego

Udostępnij:
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu rozpoczęli nabór pacjentów do kolejnych operacji rekonstrukcji przeciętego rdzenia kręgowego. Taki zabieg przeszedł jako pierwszy na świecie Dariusz Fidyka, który stawia już samodzielnie kroki.
Jak podaje „Gazeta Wyborcza” kierownik projektu "Wrocław Walk Again" i lekarz kliniki neurochirurgii USK dr Paweł Tabakow, do projektu mogą się zgłaszać pacjenci z całego świata, ale tylko i wyłącznie poprzez stronę internetową walk-again-project.org.

- Wybierzemy maksymalnie dwóch pacjentów z potwierdzonym ciętym uszkodzeniem rdzenia kręgowego. To są bardzo rzadkie przypadki. Na stronie są opisane szczegółowe warunki włączenia do programu, ale są tam również wyłączenia, które uniemożliwiają wzięcie udziału w programie - powiedział Tabakow.

W 2012 r. zespół pod kierunkiem prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa wykonał w USK we Wrocławiu pierwszą na świecie operację wszczepienia komórek glejowych do przeciętego rdzenia kręgowego.

Polegała ona na precyzyjnym wstrzyknięciu ich po obu stronach przeciętego rdzenia kręgowego. Przy pomocy specjalnego, sterowanego komputerowo urządzenia dokonano 96 mikroiniekcji na czterech różnych głębokościach rdzenia.

- Byliśmy zaskoczeni dynamiką zmian i bardzo się cieszyliśmy z efektów operacji – opowiada o tamtej operacji Włodzimierz Jarmundowicz, uhonorowany po niej m. in. Nagrodą Specjalną „Menedżera Zdrowia” podczas konkursu Sukces Roku. -Nie chcieliśmy jednak mówić o wynikach, dopóki nie zostaną one zrecenzowane przez światowych specjalistów. Dlatego najpierw pojawiła się nasza publikacja na łamach prestiżowego pisma naukowego „Cell Transplantation”. Dopiero po jej zrecenzowaniu zdecydowaliśmy się powiedzieć głośno o uzyskanych wynikach, a zainteresowanie światowe znalazło wyraz między innymi w filmie nakręconym przez telewizję BBC – dodaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.