Rzut na taśmę: co na koniec kadencji zmieniła Platforma Obywatelska

Udostępnij:
Wynagrodzenie pielęgniarek, nowe definicje pojęć za którymi stoją krocie – to niektóre z ostatnich zmian, które rzutem na taśmę, w ostatniej chwili przed końcem kadencji wprowadziła koalicja PO/PSL.
Czego dotyczą zmiany? Określenia przepisów dotyczących podwyżek dla pielęgniarek i położnych, wprowadzenia nowych definicji pojęć oraz uwzględnienia możliwości zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez pełnomocnika konsorcjum.

Nowe rozporządzenie ma zastąpić dotychczas obowiązujące rozporządzenie ministra zdrowia z 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Konieczność nowelizacji

Konieczność wydania nowego aktu normatywnego wynika z nowelizacji art. 137 ustawy z 27 sierpnia 2008 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.). Nowelizacja dokonała zmiany procedury ustalania ogólnych warunków umów oraz treści upoważnienia ustawowego do wydania rozporządzenia. Otóż przed dokonaniem nowelizacji projekt ogólnych warunków umów był opracowywany przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, a następnie był uzgadniany z Naczelną Radę Lekarską, Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz reprezentatywnymi organizacjami świadczeniodawców. W przypadku nieuzgodnienia projektu minister zdrowia był uprawniony do wydania przedmiotowego rozporządzenia regulującego ogólne warunki umów. Nowe brzmienie art. 137 w/w ustawy stanowi, iż upoważnionym do wydania rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej jest minister zdrowia bez konieczności zasięgania odrębnej opinii z uwagi na to, iż każdy projekt rozporządzenia podlega uzgodnieniom i konsultacjom publicznym.

Rewolucja styczniowa
Rozporządzenie wchodzi z dniem 1 stycznia 2016 roku, z wyjątkiem przepisu dotyczącego wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych, który wchodzi w życie z dniem podpisania. W przypadku wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych określono, iż: w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia świadczeniodawcy mający umowy podpisane z Narodowym Funduszem Zdrowia oprócz umów; POZ i leczenia szpitalnego wysokospecjalistycznego, przekażą do właściwego oddziału NFZ, za pomocą stron internetowych, informację, według stanu na dzień ogłoszenia tego rozporządzenia, o liczbie pielęgniarek i położnych wykonujących w/w zawód u danego świadczeniodawcy oraz w formie indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki, w przeliczeniu na liczbę etatów, realizujących poszczególne umowy. Informacja powinna zawierać numer prawa wykonywania zawodu, numer PESEL a w przypadku jego braku dokument potwierdzający tożsamość (nazwa, numer, itp.), wymiar etatu albo równoważnik etatu pielęgniarki lub położnej wraz z numerem umowy z NFZ, której dotyczy. Na podstawie tych danych Narodowy Fundusz Zdrowia w terminie 14 dni przekaże aneksy do umów, które określą wysokość dodatkowych środków na świadczenia udzielane przez wykazane pielęgniarki i położne na okres od dnia 1 września 2015 rok do 30 czerwca 2016 roku. Ponadto aneks określi sposób zwrotu środków, które nie zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem i karze umownej do 5% tych środków, które zostały przekazane. Szpital w terminie 14 dni od otrzymania aneksów, przekaże do NFZ podpisane umowy wraz z uzgodnionym stanowiskiem związków zawodowych Pielęgniarek i Położnych działających w szpitalu na temat sposobu podziału miesięcznie otrzymanych środków na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych, z uwzględnieniem zapewnienia średniego wzrostu wynagrodzenia wraz z innymi składnikami i pochodnymi o 300 zł w przeliczeniu na etat lub pozytywnie zaopiniowane porozumienie przez okręgową rade pielęgniarek, jeśli w szpitalu nie działa związek zawodowy pielęgniarek i położnych. W przypadku braku takiego porozumienia lub braku pozytywnej opinii, w terminie 7 dni od dnia przedłożenia przez szpital propozycji sposobu podziału środków, sposób tego podziału określa szpital i przekazuje i przekazuje go wraz z podpisanymi zmienionymi umowami do NFZ w terminie 14 dni od dnia otrzymania zmian tych umów.
Z dniem 1 lipca 2016 wchodzi § 16 ust. 3-5, dotyczący zmiany wskaźników korygujących wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych.

Inne zmiany
1. W projekcie uaktualniono definicję:
- harmonogram – to załącznik do umowy, zawierający informację o dostępności miejsca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, personelu udzielającego świadczeń wraz z harmonogramem pracy oraz sprzętu i aparatury medycznej.
- świadczeniodawca.
2. Dodano definicję szablonu rachunku oraz uwzględniono możliwość zawierania umów z NFZ przez pełnomocnika konsorcjum.
3. Wprowadzono obowiązek stosowania kwestionariusza jakości oraz okołooperacyjnej karty kontrolnej. W przypadku kwestionariusza kontroli świadczeniodawca będzie przedstawiał pacjentowi do wypełnienia, ale na zasadach dobrowolności i anonimowości ankiety. Uzyskana opinia z ankiet ma być podstawą do wprowadzania zmian poprawiających jakość udzielanych usług.
4. Doprecyzowano przepis odnośnie wystawiania skierowania do leczenia szpitalnego oraz zrezygnowano z przepisu zgodnie z którym lekarz POZ może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta rozpoczęte przez lekarza specjalistę. Ten przepis skreślono ponieważ jego brzmienie wpisano do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
5. Doprecyzowano, w jakim okresie i w jakich przypadkach lekarz specjalista ma udzielać informacji np. lekarzowi POZ o leczeniu chorego. Zgodnie z wytycznymi jest to okres nie rzadszy niż co 12 miesięcy gdy: pacjent wymaga okresowego monitorowania lub zmiany leczenia lub gdy lekarz POZ (lub inny lekarz), nie ma możliwości samodzielnego zweryfikowania ordynowanych w ramach leczenia specjalistycznego leków.
6. Dodano przepis regulujący sprawę odmowy przyjęcia dziecka na oddział. Odmowa taka ma być wydana po konsultacji z ordynatorem lub zastępcą ordynatora lub lekarzem kierującym danym oddziałem szpitalnym.
7. W przypadku zakończenia wykonywania umowy, szpital przekazuje do właściwego oddziału NFZ listy oczekujących oraz dane pacjentów objętych planem leczenia w sposób możliwy ich identyfikację nie później niż 14 dni przed zakończeniem wykonywania umowy.
8. NFZ określa cenę świadczeń na podstawie ustalonej taryfy świadczeń uzyskanych od jednostek, które wyraziły chęć współpracy w zakresie udostępniania danych. W przypadku braku ustalenia taryfy, wartość określa Prezes NFZ. W powiązaniu z tym tematem wykreślono przepisy o stosowaniu dotychczasowego rachunku kosztów, który został wycofany wraz z wejściem ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach ma być stosowany nowy rachunek kosztów i przez te podmioty, które wyrażą na to zainteresowanie współpracą z Agencją Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Obowiązek stosowania tego rozporządzenia wchodzi od 1 stycznia 2020 roku.
9. Doprecyzowano termin składania wniosków o przebudowy po każdym kwartale jest to 30 dni, a w przypadku grudnia, nic nie uległo zmianie czyli do 15 grudnia wniosek powinien być złożony.
10. Dokonano zmiany o 5 punktów procentowych zmian w przebudowach i tak: dotychczas była możliwość zmniejszenia kwoty zobowiązań dla poszczególnych rodzajów umów o 15% a teraz jest o 10%, oraz była możliwość zmniejszenia kwot dla poszczególnych zakresów o 20% a teraz jest o 15%. Ten przepis dotyczy tylko następujące rodzaje umów: Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna, leczenie szpitalne, leczenie psychiatryczne i uzależnień, rehabilitacja lecznicza, świadczenia odrębnie kontraktowane i domowa opieka pielęgniarska.
11. Kary umowne dla szpitala to 2% od wysokości kontraktu dla umowy lub zakresu (tutaj jest jeszcze 1%) za każde stwierdzone naruszenie, przy czym kwota stanowiąca podstawę do nałożenia kary jest kwotą zobowiązania NFZ w danym okresie rozliczeniowym, którego dotyczą naruszenia. Kary nie mogą przekraczać 4% kwoty zobowiązania wynikającego z umowy dla okresu rozliczeniowego, którego dotyczyły naruszenia. W POZ kary będą naliczane od wartości środków finansowych przekazanych szpitalowi.
12. Dostosowano tryb ustalania kwot przez NFZ do umów zawartych na okres dłuższych niż rok, wynika to z dostosowania do art. 156 o świadczeniach, gdzie wydłużono termin zawierania umów na nawet 10 lat dla leczenia szpitalnego i bezterminowo dla POZ.

Pełny tekst Grety Kanownik ukaża się w najnowszym numerze "Menedżera Zdrowia"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.