Nowe władze UM w Białymstoku
Tagi: | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok, uczelnia, nowe władze, nowy rektor, Marcin Moniuszko, Adam Krętowski, Katarzyna Socha, Karol Kamiński, kształcenie, studenci |
– Ciągle idziemy do przodu, ciągle razem i wciąż wytyczamy nowe ścieżki rozwoju. Przed nami bardzo wiele nowych wyzwań, ale będziemy też kontynuować rozpoczęte projekty – zapowiedział rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.
W poniedziałek 2 września prof. Marcin Moniuszko, nowy rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wręczył nominacje prorektorskie, dziekańskie i prodziekańskie. Wśród odbierających nominacje zdecydowana większość osób, to te, które w poprzedniej kadencji już były we władzach uczelni.
Prof. Adam Krętowski (były rektor uczelni) został prorektorem ds. medycyny cyfrowej i badań klinicznych (to nowe stanowisko prorektorskie). Po raz pierwszy w gronie kolegium rektorskiego pojawiły się też dwie inne funkcje: prorektora ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem gospodarczym (prof. Katarzyna Socha) oraz prorektora ds. medycyny prewencyjnej i otwartej nauki (prof. Karol Kamiński).
Rektor Moniuszko kilkukrotnie podkreślił, że dotychczasowa współpraca układała się bardzo dobrze, dlatego nie ma rewolucyjnych zmian.
Kończąc swoje urzędowanie, prof. Krętowski podkreślił, że UMB to nowoczesna, dynamicznie rozwijająca sie uczelnia, która ma obecnie największą liczbę studentów w swojej historii. – W ciągu ostatnich lat zwiększyliśmy ich liczebność aż o 25 proc., w tym na kierunku lekarskim i English Division aż o 50 proc., a na pielęgniarstwie aż o 80 proc. Rozwijamy też infrastrukturę naukową. Nowe inwestycje poczynione na uczelni w ciągu ostatnich lat mają wartość ponad 500 mln zł pozyskanych z funduszy europejskich – to jest skok cywilizacyjny – stwierdził.
– Ciągle idziemy do przodu, ciągle razem i wciąż wytyczamy nowe ścieżki rozwoju. Przed nami bardzo wiele nowych, ale tez cała rzesza dotychczasowych wyzwań. Bardzo leży mi na sercu, żebyśmy właśnie razem, wykorzystując własne potencjały i talenty, tak wielu różnych indywidualności, poświęcając często własne ambicje, pracowali na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, naszego miasta i regionu – podkreślił nowy rektor prof. Moniuszko, dziękując za zaufanie.
Zapowiedział też nieustawanie w wysiłkach dla zapewnienia pacjentom jak najlepszej jakości usług medycznych oferowanych przez szpitale kliniczne i inne jednostki nadzorowane przez uczelnię. Studentom obiecał najwyższą jakość oferty edukacyjnej dostosowanej do zmieniających się potrzeb, a także rozwój nowych kierunków i obszarów kształcenia. Mówił o dalszym rozwoju strategicznych obszarów badawczych uczelni – badań populacyjnych, genomiki, metabolomiki, bioinformatyki, sztucznej inteligencji. Uczelnia będzie kłaść jeszcze większy nacisk na promowanie postaw zdrowotnych wśród mieszkańców miasta i regionu.
Nowe władze UMB stawiają na rozwój aktywnej partnerskiej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, m.in. wsparcie podlaskiego rolnictwa i przemysłu przetwórczego poprzez pomoc w tworzeniu żywności funkcjonalnej. Mowa była także o wzmocnieniu współpracy z wiodącymi międzynarodowymi instytucjami m.in. w ramach zainicjowanego członkostwa w konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego EUNICE. Konieczny jest wzrost aplikacji do programów europejskich, a także rozwój zróżnicowanej oferty edukacyjnej dla studentów zagranicznych.
Prof. Moniuszko zaznaczył, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest istotnym ambasadorem miasta i regionu w Polsce i za granicą, dlatego ważne jest nieustanne budowanie poczucia więzi lokalnej społeczności ze środowiskiem UMB, kreowanie przez ekspertów uczelni kierunków debaty publicznej w obszarze ochrony zdrowia. W swoim wystąpieniu nowy rektor mówił również o rozwoju aktywności integrujących wspólnotę UMB, a także o regularnej komunikacji między studentami i wykładowcami oraz między przedstawicielami władz uczelni a studentami i pracownikami.