Rekrutacja na kierunek lekarski – historyczna vs zawsze mogło być lepiej
Tagi: | kierunek lekarski, studia, rekrutacja, uczelnie, studenci, Adam Koprowski, Piotr Kopa, Szymon Różański, Norbert Kaczan, Polska Komisja Akredytacyjna, Janusz Uriasz |
Większość szkół wyższych zakończyła proces rekrutacyjny na kierunek lekarski i nie planuje kolejnego naboru. Sprawdziliśmy, gdzie zostały wypełnione limity, a gdzie trwa jeszcze rekrutacja uzupełniająca. Są także kolejne uchwały Państwowej Komisji Akredytacyjnej w sprawie oceny kierunków lekarskich, w tym dwie pozytywne. Uczelnie te czekają teraz na ministerialne decyzje pozwalające na uruchomienie naboru.
- Na większości uczelni medycznych w Polsce zakończył się pierwszy etap rekrutacji na studia medyczne na kierunku lekarskim
- Wyjątek stanowią: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz jego filia w Wałbrzychu i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, gdzie limity miejsc nie zostały wypełnione
- UMW w Olsztynie prowadzi z kolei dalszy nabór na kierunek lekarski realizowany w języku angielskim
- Limit przyjęć na kierunek lekarski nie został też wypełniony na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, dlatego trwa tam nadal rektrutacja ciągła, która może potrwać do 11 października. Do tego czasu mogą toczyć się zmiany na listach rankingowych
- Wkrótce absolwenci szkół średnich będą mogli także aplikować na Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej. Obie uczelnie przeszły pozytywnie weryfikację PKA i czekają na przyznanie limitów przyjęć
Wyniki rekrutacji na kierunek lekarski na topowe uczelnie
Limit przyjęć na studia na kierunku lekarskim w roku
akademickim 2024/2025 na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie wyniósł 258. Ostatnia osoba
zakwalifikowana miała 75,67 pkt. Jak przekazał „Menedżerowi Zdrowia” rzecznik prasowy UJ Adam
Koprowski, nic nie wskazuje na to, aby ten próg został obniżony.
– Wypełniliśmy
limit miejsc, więc nie będzie potrzeby uruchamiać dodatkowej tury. W tym
roku było chętnych 1085 osób, co dało ponad 4 osoby na jedno miejsce –
poinformował.
Dodał, że 70 pkt to minimalny próg ustanowiony przez rektora, natomiast „nie jest on jednoznaczny z konieczną liczbą punktów, która dała wpis na studia”.
Wynik rekrutacji jest obliczany na podstawie wyników matury z biologii i chemii rozszerzonej na poziomie minimum 60 proc. Aby znaleźć się na liście rankingowej absolwent musiał przedstawić wyniki z egzaminu maturalnego z matematyki lub fizyki rozszerzonej na poziomie minimum 40 proc.
– Tegoroczna rekrutacja na kierunek lekarski na Uniwersytecie Jagiellońskim była bardzo udana. Zauważyliśmy znaczące zainteresowanie, co przekłada się na liczbę zgłoszeń, która utrzymuje się na wysokim poziomie, zbliżonym do wyników z poprzednich lat. Widać, że kandydaci doceniają prestiż i możliwości, jakie daje nasza uczelnia, co jest dla nas potwierdzeniem, że oferujemy atrakcyjną i konkurencyjną ofertę edukacyjną. Oczywiście, zawsze liczymy na jeszcze większe zainteresowanie, ale obecne wyniki potwierdzają, że kierunek lekarski na UJ wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i uznaniem wśród przyszłych studentów – odpowiedział Adam Koprowski na pytanie o ocenę przebiegu tegorocznej rekrutacji na kierunek lekarski i stopień zainteresowania studiowaniem medycyny na UJ w porównaniu z poprzednimi latami.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi zakończył I etap rekrutacji i wypełnił limit przyjęć na kierunek lekarski. Kształcenie na tej uczelni rozpocznie 470 osób, o jedno miejsce ubiegało się 10,5 osób (w roku 2023 uczelnia przyjęła 520 osób). UMED Łódzi przypomina, że kształci lekarzy także na potrzeby wojskowej służby zdrowia. Obecnie to prawie 800 osób, a w tegorocznym naborze uczelnia przyjmie dodatkowe 200. Obecnie o jedno miejsce na studia dla przyszłych „lekarzy w mundurach” konkuruje 3 kandydatów.
Jak poinformował nas Warszawski Uniwersytet Medyczny, rekrutacja na kierunek lekarski wciąż trwa. Do 30 września uczelnia ma czas na wypełnienie limitu miejsc.
Gdańsk nie wyklucza II tury, Wrocław i jego filia nadal rekrutują
Nabór kandydatów na kierunek lekarski Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku w ramach pierwszej
tury rekrutacji został zakończony. Obecnie publikowane są kolejne listy
rankingowe.
Zgodnie z harmonogramem uczelni, zaktualizowana lista rankingowa zostanie opublikowana 29 sierpnia.
Jak poinformowała nas uczelnia, jeżeli władze GUMed na podstawie liczby wolnych miejsc zdecydują o uruchomieniu druga tury rekrutacji, rozpocznie się ona 2 września. Rejestracja potrwa do 6 września, natomiast pierwsza lista rankingowa ukaże się 13 września.
– Limit przyjęć na kierunku lekarskim na studia prowadzone w języku polskim wynosił w tym roku ponad 500 osób (332 osoby na studia stacjonarne i 171 na studia niestacjonarne). Tyle też osób zostało zakwalifikowanych do przyjęcia. Te spośród nich, które nie dostarczyły kompletu wymaganych dokumentów, zwolniły miejsca dla kolejnych kandydatów, którzy zostali zakwalifikowani na następnych listach rankingowych. Kolejne listy wciąż są publikowane, zatem nie wiadomo obecnie, ile wolnych miejsc pozostanie po zakończeniu I tury rekrutacji – przekazał dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed.
Wskazał, że według stanu na 26 sierpnia ostatni kandydaci
zakwalifikowani do przyjęcia na kierunek lekarski (studia stacjonarne) musieli
uzyskać co najmniej 164 punkty na 200 możliwych. Punkty były wyliczane w
oparciu o wyniki z matury na poziomie rozszerzonym z dwóch spośród czterech
przedmiotów: biologii (obowiązkowo), chemii, fizyki lub matematyki (do wyboru).
Z egzaminów maturalnych uzyskali wyniki na poziomie 80-84 proc., które łącznie dały
164 punkty rekrutacyjne (1 proc. na maturze rozszerzonej z wymienionych przedmiotów odpowiada
1 punktowi rekrutacyjnemu).
Dr Wójcik podkreślił, że wartości te mogą jeszcze ulec zmianie w miarę
publikacji kolejnych list rankingowych i przyjmowania kandydatów z niższymi
wynikami.
Pierwszy nabór na studia stacjonarne na kierunek lekarski, prowadzony na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i w filii w Wałbrzychu zakończył się 2 sierpnia. Na jedno miejsce w wałbrzyskiej filii było 20 kandydatów, którzy spełnili w terminie wszystkie wymagane w rekrutacji warunki (limit przyjęć – 50). Z kolei 11 kandydatów na jedno miejsce było we Wrocławiu (limit przyjęć – 355).
Obecnie trwa rekrutacja na drugi nabór studiów stacjonarnych (we Wrocławiu i Filii Wałbrzych) oraz pierwszy nabór na studia niestacjonarne (we Wrocławiu). Absolwenci szkół średnich mają zatem jeszcze szansę na dostanie się na kierunek lekarski, pod warunkiem że zarejestrują się w systemie rekrutacyjnym IRK do 30 sierpnia br. do godz. 8.
Do tej pory 45 osób przyjęto na kierunek lekarski w filii w Wałbrzychu oraz 302 we Wrocławiu.
Uczelnia dodała, że maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z każdego przedmiotu kierunkowego (biologia) wynosi 100, minimalna liczba punktów, uprawniająca kandydata do uczestniczenia w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek lekarski wynosi 100 – w sumie z dwóch przedmiotów kierunkowych (biologia oraz chemia lub matematyka, lub fizyka), przy jednoczesnym warunku, że z żadnego z nich wynik nie jest niższy niż 30 pkt.
Próg punktowy po pierwszym naborze na studia stacjonarne wynosił: 150 w filii w Wałbrzychu i 165 we Wrocławiu. Uczelnia zaznacza, że progi punktowe mogą się jeszcze zmienić.
– Na poziom progów punktowych zasadniczy wpływ mają wyniki kandydatów aplikujących na kierunek lekarski w drugim naborze – tłumaczył UM we Wrocławiu.
Jak wygląda sytuacja na pozostałych uczelniach?
O przyjęcie na kierunek lekarski w Akademii Tarnowskiej
ubiegało się w tym roku prawie 430 osób. Limit miejsc przyznany przez resort
zdrowia wynosił 60.
Warunkiem koniecznym przyjęcia na kierunek lekarski było uzyskanie przez kandydata co najmniej 240 punktów na liście rankingowej.
– Jesteśmy zadowoleni z pierwszej, historycznej rekrutacji
na studia na kierunku lekarskim. Limit przyznany przez Ministerstwo Zdrowia
wynosił 60 miejsc, a w naszym systemie naborowym zarejestrowało się ponad 420
osób, z których do postępowania zakwalifikowano 360. Ostatecznie przyjęliśmy 60
osób, czyli udało się w pełni wypełnić ministerialny limit. Co istotne,
rekrutacja na ten kierunek trwała zaledwie dwa tygodnie (ze względu na
oczekiwanie na przyznanie limitu). Warto dodać, że nigdy w historii naszej uczelni
nie udzieliliśmy tak wielu informacji odnośnie do rekrutacji co w przypadku
studiów na kierunku lekarskim – powiedział Piotr Kopa, rzecznik prasowy
Akademii Tarnowskiej.
Natomiast na kierunek lekarski na Politechnice Bydgoskiej przyjmowanie
dokumentów rekrutacyjnych zakończyło się 12 lipca. Uczelnia nie przewiduje
uruchomienia kolejnego naboru. Szanse na podjęcie studiów medycznych mają ewentualnie
osoby z listy rezerwowej.
Politechnika zrekrutowała ponad 847 kandydatów na 60 miejsc, czyli ponad 14 osób na jedno.
Odnośnie do wymaganych przedmiotów maturalnych było to minimum 30 proc. z poziomu rozszerzonego – biologia oraz chemia lub fizyka, lub matematyka.
W pierwszej turze próg progowy wynosił 153 pkt na 200, finalnie 149 pkt. To około 75 proc. matury. W uzupełnieniu wrześniowym to może być o jeden lub dwa punkty mniej.
– Zainteresowanie kierunkiem przeszło nasze oczekiwania – 847 kandydatów na 60 miejsc. Limit został błyskawicznie wypełniony, a lista rezerwowa jest długa – wskazał rzecznik prasowy Politechniki Bydgoskiej Szymon Różański.
– Po wnikliwej ocenie potrzeb regionu, jego potencjału i możliwości samej uczelni postawiła na kształcenie również lekarzy. Szkoła zatrudnia wyśmienitych wykładowców z dyscypliny nauki medyczne i jednocześnie wykorzystuje swój dorobek w zakresie chociażby nauk chemicznych. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani i startujemy od 1 października – podkreślił rzecznik.
Na Uniwersytecie Rzeszowskim trwa obecnie druga tura rekrutacji, jednak limity na kierunek lekarski zostały wyczerpane w pierwszej turze rekrutacji, która zakończyła się 19 lipca.
O studia na kierunek lekarski w trybie stacjonarnym ubiegało się 19 osób na jedno miejsce, było 2251 rejestracji. O studia na kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym ubiegało się prawie 9 osób na jedno miejsce.
O przyjęcie na kierunek lekarski mogły ubiegać się osoby, które w postępowaniu rekrutacyjnym uzyskały nie mniej niż 80 punktów rankingowych z przedmiotów obowiązkowych, tj. minimum 40 proc. z egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu.
Uniwersytet Warszawski w roku akademickim 2024/2025 oferował 60 miejsc na kierunku lekarskim. Jak przekazała uczelnia, wszystkie zostały wypełnione po pierwszej turze rekrutacji. O jedno miejsce starało się 24,62 osoby, co czyni go najpopularniejszym kierunkiem na UW ze względu na liczbę osób na jedno miejsce.
Dodatkowych naborów na kierunek lekarski w roku akademickim 2024/25 nie planuje także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W rekrutacji na ten kierunek zgłosiły się 2333 osoby na 170 miejsc, co daje ponad 13,7 osoby na jedno miejsce.
– UMW w Olsztynie w pełni wypełnił limit miejsc, przyjmując na studia 261 osób, z czego część z tych osób zrezygnowała z podjęcia nauki. Uwzględniając składane rezygnacje, szacujemy, że nowy rok akademicki rozpoczniemy z zakładaną w limicie liczbą studentów – powiedział „Menedżerowi Zdrowia” Norbert Kaczan, rzecznik prasowy uczelni.
Trwa natomiast nabór na kierunek lekarski realizowany w języku angielskim.
Natomiast rekrutacja na kierunek lekarski w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku jest w toku. Możliwość rejestracji elektronicznej na ten kierunek zakończyła się 10 lipca. Jak zaznaczyła Dorota Sawicka, rzeczniczka prasowa UM, tradycyjnie uczelnia oraz kierunek lekarski cieszą się ogromnym zainteresowaniem - było 17 kandydatów na jedno miejsce.
- Spośród osób, które do tego czasu zarejestrowały się i dokonały opłaty rekrutacyjnej kwalifikowane są kolejne osoby i zapraszane do złożenia dokumentów. Zakończenie tego procesu zaplanowane jest na 30 września lub po wypełnieniu limitu miejsc (186 osób na studiach stacjonarnych) – powiedziała rzeczniczka.
Wyraziła przekonanie, że limity zostaną wypełnione. Dodała, że uczelnia nie przewiduje dodatkowego naboru. Na tym etapie na liście rezerwowej znajduje się ponad 2000 osób.
Częstochowa uruchamia II turę rekrutacji na studia
niestacjonarne
Marek Makowski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie poinformował, że liczba kandydatów na studia lekarskie stacjonarne wyniosła 1685
osób (limit 60), z kolei liczba kandydatów na studia niestacjonarne – 244 osób (limit 30).
Rzecznik zaznaczył, że lista kandydatów przyjętych aktualizowana jest systematycznie ze względu na rezygnacje kandydatów, dodając, że rozpoczynan jest druga tura rekrutacji na studia niestacjonarne z następującym zapisem: „Kandydaci biorący udział w drugiej turze rekrutacji na kierunku lekarskim studia niestacjonarne mogą być przyjęci na studia wyłącznie w sytuacji niewypełnienia limitu przyjęć przez kandydatów z listy rankingowej z pierwszej tury rekrutacji”.
Limit przyjęć na studia lekarskie został wypełniony natomiast na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Liczba osób na jedno miejsce na studia stacjonarne wyniosła 7,54. Limit przyjęć wynosił 340 osób.
Nabór został zamknięty również na kierunku lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Przyznany limit miejsc wynosił 360, zarejestrowało się 3285 osób, co daje 8,58 osoby na jedno miejsce. Przyjęto 339 osób.
Rekrutacja została ostatecznie zamknięta na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na studnia stacjonarne przyjęto 200 osób. Podczas pierwszej tury rekrutacji zarejestrowano aż 3,5 tys. chętnych, czyli o jedno miejsce ubiegało się 17 osób.
Na
kierunek lekarski Uniwersytetu Zielonogórskiego zgłosiło się 2283 kandydatów, co daje 22,8 osób na jedno
miejsce.
– W pierwszym etapie rekrutacji zostało przyjętych 176 kandydatów, na
liście rezerwowej zostało 1748 kandydatów. Ostatnia osoba przyjęta na kierunek
lekarski w pierwszym etapie rekrutacji miała 164 punktów na maksymalnie 200 –przekazała Katarzyna Doszczak z biura prasowego uczelni.
Z kolei na kierunku lekarskim Uniwersytetu Opolskiego w trybie stacjonarnym studia rozpocznie 120 osób, co jest zgodnie z przynanym limitem. Aplikowało 2152 osób, co daje 17,9 osób na jedno miejsce. Na studnia niestacjonarne przyjęło 50 osób.
Jak przekazała rzeczniczka Pomorskego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Barbara Wiszniewska, limit przyjęć na kierunek lekarski nie został jeszcze wypełniony, dlatego rekrutacja trwa nadal i może potrwać do 11 października. Do tego czasu mogą toczyć się zmiany na listach rankingowych.
Obecnie uczelnia nie prowadzi drugiego naboru na żadnym kierunku studiów.
Na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zgodnie z określonym limitem miejsc, zostało przyjętych 60 osób. Uczelnia nie planuje kolejnego naboru. W naborze konkursowym było ok. 14 osób na 1 miejsce.
Te uczelnie czekają na akredytację i rozpoczęcie naboru
Rekrutacja na kierunek
lekarski została wstrzymana na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w
Siedlcach. Uczelnia oczekuje na ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej i
przyznanie limitów. Na decyzję PKA oczekuje także Poznańska Akademia Medyczna
Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I oraz Społeczna Akademia Nauk z siedzibą
w Łodzi.
Stosowne uchwały ws. pozostałych uczelni podjęło Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Dokumenty ws. oceny kierunków lekarskich trafiły już do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a także do rektorów tych uczelni. W przypadku dwóch uczelni decyzja o uruchomieniu kierunku lekarskiego jest pozytywna, co oznacza, że uczelnie oczekują teraz na przyznanie limitów przez ministra nauki.
Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej Janusz Uriasz w przekazanym „Menedżerowi Zdrowia” piśmie przekazał, że Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej na posiedzeniu w dniu 25 lipca br. podjęło uchwały względem dwóch uczelni, to jest Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.
Natomiast na posiedzeniu 14 sierpnia podjęło uchwały względem trzech uczelni, to jest Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Filia w Bielsku-Białej, Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu.
– Dokumenty te – zgodnie z procedurą oceny programowej – zostały przekazane do ministra nauki oraz rektorów wskazanych wyżej uczelni. Po uprawomocnieniu się uchwał Polska Komisja Akredytacyjna będzie mogła udostępnić je na swojej stronie internetowej. Uczelnie mają możliwość skorzystania z prawa odwołania. W przypadku pozostałych ocen programowych przeprowadzanych na wniosek ministra należy podkreślić, że postępowania te toczą się zgodnie z obowiązującym harmonogramem prac – poinformował przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Dwa kierunki lekarskie z pozytywną oceną PKA
W odrębnej informacji PKA podała, że w przypadku Uniwersytetu Kaliskiego im.
Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej
Prezydium PKA podjęło uchwałę o pozytywnej ocenie kierunków lekarskich
prowadzonych przez te uczelnie. Decyzja jest prawomocna i zostanie
upubliczniona na stronie Komisji w najbliższych dniach.
Natomiast – jak dodała PKA – w przypadku kierunków lekarskich prowadzonych w pozostałych trzech podmiotach, tj. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – Filia w Bielsku-Białej, Politechnika Wrocławska oraz Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu, uczelnie mają te 14 dni, od daty doręczenia uchwały, na wniesienie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy - termin ten jeszcze nie upłynął. Zatem na ten moment decyzje nie są jeszcze prawomocne. Dlatego nie jest możliwe przedstawienie oceny Prezydium PKA w tych uczelniach.
PKA zaznaczyła również, że „na obecnym etapie toczących się postępowań – pomimo przeprowadzonych wizytacji w siedzibach uczelni – nie jest możliwe kompleksowe przedstawienie wniosków zespołów oceniających powołanych do przeprowadzenia tychże ocen”.
Politechnika Wrocławska poinformowała 19 sierpinia na swojej stronie, że kierunek lekarski na Wydziale Medycznym otrzymał ocenę pozytywną PKA z okresem obowiązywania 2 lat. Decyzja nie jest prawomocna.
Podobną informację opublikował Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który przekazał, że kierunek lekarski w Filii uniwersytetu w Bielsku-Białej otrzymał pozytywną opinię PKA.
– Tym samym informujemy, iż publikacja pierwszych list rankingowych odbędzie się z chwilą formalnej akceptacji ze strony Ministerstwa Zdrowia limitów przyznanych na rok akademicki 2024/2025 - podała uczelnia.
Decyzja nie jest prawomocna.