Sejm przyjął ustawę o zdrowiu publicznym

Udostępnij:
Sejm uchwalił ustawę o zdrowiu publicznym. Za przyjęciem głosowało 278 posłów, nikt nie był przeciw, 147 posłów wstrzymało się od głosu. Było to PiS.
Ustawa o zdrowiu publicznym ma przekierować punkt ciężkości myślenia o zdrowiu w kierunku profilaktyki, promocji i zapobiegania chorobom z obecnego spojrzenia na nie z perspektywy medycyny naprawczej. Jej założenia dotyczące wydłużenia życia do średniej europejskiej oraz poprawy jakości tego życia maja byc realizowane przez Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020.

Realizacja ustawy o zdrowiu publicznym i NPZ ma pozwolić skuteczniej zapobiegać chorobom i podnosić potencjał zdrowia obywateli. Zakładane są: prowadzenie kampanii edukacyjnych, promowanie spożywania zdrowych produktów, pomoc w leczeniu uzależnień od tytoniu i alkoholu, wspieranie osób z problemami zdrowia psychicznego (depresja czy zaburzenia nerwicowe), wczesna diagnostyka chorób i rozwój badań naukowych.

Ustawa zakłada utworzenie Rady do Spraw Zdrowia Publicznego - organu opiniodawczo-doradczego ministra zdrowia. Przewidziano także możliwość powołania pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.