Sejm za dłuższą pracą radiologów

Udostępnij:
Radiolodzy mają pracować 7 godzin 35 minut. Sejm odrzucił w piątek projekt nowelizacji przepisów przygotowany przez PiS, aby radiolodzy mogli pracować 5 godzin dziennie. Resort zdrowia uzasadniał to tym, że nie ma zagrożenia dla ich bezpieczeństwa zdrowotnego.
Od 2 lipca zaczęły obowiązywać nowe normy czasu pracy dla części pracowników medycznych, m.in. radiologów, którzy korzystali dotychczas ze skróconego czasu pracy. Ich czas pracy został zrównany z czasem pracy pozostałych pracowników medycznych i wynosi 7 godzin 35 minut dziennie.

W piątek za odrzuceniem projektu noweli ustawy o działalności leczniczej głosowało 240 posłów, przeciw było 198, a trzech - wstrzymało się od głosu.

Projekt, który złożyli posłowie PiS, przewidywał, że w stosunku do pracowników zakładów i pracowni radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej lub prosektoriów czas pracy nie może przekraczać 5 godzin na dobę i, przeciętnie, 25 godzin na tydzień.

"Rozwiązanie takie uzasadnione jest szkodliwymi warunkami wykonywania wyżej wskazanych zawodów medycznych" - podkreślili autorzy projektu w uzasadnieniu. Według nich, skrócony czas pracy stosowany był wobec tych zawodów od 40 lat, a zmiana przepisów w tym zakresie nie była poparta wystarczającą argumentacją.

Przedstawiciele środowiska radiologów sprzeciwiali się nowym normom czasu pracy, ponieważ według nich wzrost liczby godzin pracy powinien wiązać się także ze wzrostem wynagrodzenia, a tego nie zagwarantowano im w przepisach, pisze PAP.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.