Seks w POZ

Udostępnij:
Pytanie o seksualność powinno stać się integralną częścią wywiadu lekarskiego. Powstaje polska wersja Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety” – narzędzia dla pacjentek, które pomoże także lekarzom –zwłaszcza pierwszego kontaktu - jak zbierać wywiad seksuologiczny.
Seksualność i rozmawianie o niej pozostaje wciąż jeszcze w sferze tabu i praktycznie nie odbywa się na poziomie wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. A powinno.

Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety jest narzędziem do skryningu zaburzeń seksualnych u kobiet. Ma ułatwić dialog o problemach intymnych. Kobiety niechętnie zwierzają się lekarzom ze swoich problemów seksualnych, najczęściej koloryzują rzeczywistość i ukrywają prawdę. Lekarze nieseksuolodzy z kolei, mają niewielką wiedzę, jak przeprowadzić taki wywiad, od którego może zależeć dalsze właściwe leczenie.
Indeks jest testem do wypełnienia dla każdego - zarówno dla kobiet, które mają lub podejrzewają u siebie problemy seksualne, i dla lekarzy, którzy będą mogli zachęcić pacjentki do wypełnienia odpowiedniego formularza. Test będzie dostępny w internecie. Po wykonaniu takiego testu pojawi się informacja o stopniu zagrożenia i konieczności dalszego leczenia lub o wykluczeniu takiej potrzeby.

„Indeks ten jest rekomendowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Medycyny Seksualnej i jest stosowany w ponad trzydziestu państwach. Bardzo się cieszę, że wreszcie trafił do Polski, gdzie sfera wychowania seksualnego młodych ludzi niestety jest uboga, a nie lepiej jest z wiedzą o seksualności u dorosłych” – mówi ginekolog,dr Krzysztof Nowosielski w wywiedzie udzielonym dla „Dziennika Zachodniego”.

„Pacjentki często ukrywają swoje problemy latami” - twierdzi dr Beata Wróbel w cytowanej rozmowie –„co staje się przyczyną problemów seksualnych, partnerskich i zdrowotnych. Indeks zagwarantuje pacjentkom swobodę, bezpieczeństwo i da możliwość właściwej oceny swojego stanu. Jest to także duże ułatwienie dla lekarzy, bo pomaga w tej trudnej do przeskoczenia »grze wstępnej«”.

„Wywiad seksuologiczny należy zbierać, nie tylko będąc seksuologiem, bo problemy w życiu seksualnym mogą manifestować się w różny sposób, np. pod maską depresji. To indeks dla każdego lekarza, który ma kontakt z pacjentkami. Parom trudno jest często wytłumaczyć, że jeżeli nie poprawią relacji seksualnych, ich związek się rozpadnie, że dojdą problemy zdrowotne: arytmia, duszność. Miałam wiele pacjentek, które zanim trafiły do mnie, wcześniej leczyły się np. u kardiologa – mówi dr Wróbel.

Lekarze przekonują, żeby zwracać uwagę na objawy bólowe, których nie kojarzy się zazwyczaj z występowaniem problemów seksualnych, a w wielu wypadkach to właśnie one mogą objawiać się w postaci somatycznej. To bardzo ważne, bo niezauważenie, pomięcie dialogu może prowadzić do poważnych błędów medycznych; często zdarza się, że badania nie wykazują niczego niepokojącego, a ból nie ustaje. Dlatego tak ważne jest przełamanie tabu w tej intymnej sferze dialogu lekarz pacjent.
Bo zdrowe życie seksualne ma ogromny wpływ na zdrowie ogólne – niby jest to oczywiste, a jednak – jak pokazuje rzeczywistość – jesteśmy w tych kwestiach niedaleko średniowiecza.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.