Senat o zakazie śmieciowego jedzenia w szkołach

Udostępnij:
Po tym jak Sejm uchwalając nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia zadecydował, że w szkołach nie będzie można sprzedawać oraz serwować „śmieciowego jedzenia” teraz sprawą zajmie się Senat. Posiedzenie rozpoczyna się 19 listopada.
Ostanie zdanie w tej sprawie będzie należało do prezydenta.

Senatorowie podczas 65. posiedzenia pochylą się nad nowymi przepisami, które przewidują, że w szkołach i przedszkolach nie będzie można sprzedawać, podawać i reklamować niezdrowej żywości np. chipsów czy fast foodów.
Grupy produktów spożywczych, które będzie można sprzedawać dzieciom i młodzieży, określi w rozporządzeniu minister zdrowia. W przepisach wykonawczych zostaną też zapisane wymagania, jakie będzie musiało spełniać jedzenie podawane np. w szkolnych stołówkach. Minister będzie miał obowiązek uwzględnić wartości odżywcze i zdrowotne środków spożywczych oraz normy żywienia dzieci i młodzieży.

Dodatkowo dyrektor placówki będzie mógł ustalić w porozumieniu z radą rodziców szczegółową listę produktów dopuszczonych do sprzedaży lub podawania. Za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić kary pieniężne od 1 tys. do 5 tys. zł. W przypadku stwierdzenia ich naruszenia ustawa wprowadza możliwość rozwiązania, bez zachowania terminu wypowiedzenia, umów łączących daną placówkę oświatową z podmiotem naruszającym te przepisy, bez odszkodowania. Dyrektor placówki będzie mógł rozwiązać umowę z firmą cateringową czy właścicielem sklepiku.

Podmioty prowadzące w dniu wejścia w życie ustawy działalność polegającą na sprzedaży środków spożywczych w placówkach oświatowych oraz na żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży będą musiały dostosować się do wymogów ustawowych w terminie trzech miesięcy od dnia ich obowiązywania, czyli od 1 września 2015 r.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.