Siedzenie gorsze niż palenie papierosów

Udostępnij:
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), siedzący tryb życia jest na czwartym miejscu listy przyczyn zgonów, których można było uniknąć. Według badań American College of Cardiology, spędzanie w pracy 8 godzin przy biurku zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 15 proc.
- Siedzenie jest gorsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest bardziej niebezpieczne niż skoki na spadochronie. Zasiedzimy się na śmierć - tak uważa dyrektor Instytutu Przeciwdziałania Otyłości w Klinice Mayo, doktor James Levine, który od lat bada wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie.

- Lista dolegliwości i chorób spowodowanych długotrwałym siedzeniem przy biurku jest długa: bóle kręgosłupa, szyi, drętwienie i mrowienie kończyn, problemy z oddychaniem, żylaki, zespół Costena, otyłość, a nawet nowotwory – wylicza Puls HR.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Loughborough University i University of Leicester, w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia, prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę zwiększa się o 112 proc., choroby serca - 147 proc. Według American Journal of Preventive Medicine, 6 godzin spędzonych bez ruchu przed komputerem ma taki sam wpływ na organizm, jak wypalanie paczki papierosów.

Z wyników badania opublikowanego przez brytyjskie czasopismo medyczne The Lancnet, przeprowadzonego na milionie osób, które większość dnia spędzają siedząc, wynika, że wystarczy godzina ruchu dziennie, by zniwelować następstwa 8-godzinnej pracy w pozycji siedzącej. Z drugiej strony, trenerzy personalni i osoby propagujące zdrowy styl życia podkreślają, że godzina nawet najbardziej intensywnego treningu nie pomoże, jeżeli nie zmieni się styl życia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.