Skarga elektroradiologów przed Trybunałem Konstytucyjnym

Udostępnij:
We wtorek Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii dotyczącym czasu pracy tej grupy zawodowej. Od lipca ub.r. czas ten został wydłużony z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut.
-Zdaniem związkowców wydłużenie czasu pracy techników elektroradiologii i zrównanie go z czasem pracy obowiązującym innych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych było nieuzasadnione. Wskazują, że za krótszym czasem ich pracy przemawia narażenie życia i zdrowia, wynikające z pracy w warunkach promieniowania jonizującego – pisze Onet.

Podkreślają, że choć czas ich pracy został wydłużony, to ustawodawca nie zapewnił im odpowiedniej rekompensaty w postaci wyższego wynagrodzenia lub odpowiednich przywilejów socjalnych, co - w ocenie związku - jest niezgodne z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego, a w szczególności z zasadą ochrony praw słusznie nabytych i zasadą zaufania obywateli do państwa.

Portal pisze, że związek wskazuje ponadto, że regulacja prawna zrównująca czas pracy techników medycznych elektroradiologii z czasem pracy innych pracowników w podmiotach leczniczych, znacznie mniej narażonych na promieniowanie jonizujące, jest niezgodna z konstytucyjną zasadą równości. Podnosi też, że kwestionowane przepisy naruszają konstytucyjną gwarancję prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz są sprzeczne z konstytucyjnym prawem do ochrony zdrowia.

Podobne wątpliwości zgłaszał Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii, którego członkowie w majowym referendum opowiedzieli się za przeprowadzeniem strajku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.