Skarga: podczas procedur in vitro łamane są prawa pacjenta

Udostępnij:
Brak informacji o ryzyku, wymuszanie zrzeczenia się roszczeń o odszkodowanie w razie błędu, a także zrzeczenie się dochodzenia ojcostwa (gdyby okazało się, że dawcą nie jest mąż matki) oraz brak informacji o skuteczności leczenia - to główne zarzuty wobec klinik oferujących zabiegi in vitro.
-Co gorsza dotyczą one ośrodków korzystających ze środków publicznych, czyli biorących udział w rządowym programie leczenie niepłodności – podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna”.

Instytut Ordo Iuris skierował do Rzecznika Praw Pacjentów wniosek o zbadanie, czy w klinikach dochodzi do łamania praw pacjenta. Stowarzyszenie Nasz Bocian zaś poskarżyło się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym na rażącą bezczynność Ministerstwa Zdrowia.

Zastrzeżenia pojawiły się po przeanalizowaniu przez prawników Instytutu treści oświadczeń i formularzy, przygotowywanych przez kliniki, a podsuwanych do podpisu parom zgłaszającym się do rządowego programu. Jak piszą autorzy protestu, pary przystępujące do procedur zapłodnienia pozaustrojowego, zważywszy na ogromny ładunek emocjonalny towarzyszący podejmowanym decyzjom, są szczególnie podatne na stosowane przez przedsiębiorców przemysłu in vitro nieuczciwe praktyki, polegające na nierzetelnym informowaniu o procedurach oraz wyłudzaniu oświadczeń o zrzeczeniu się roszczeń odszkodowawczych wobec klinik.

Dodają również, że kliniki świadomie nie podają rzetelnych danych o procedurze in vitro (wskazywać ma na to treść innych sprawdzonych dokumentów). -Nie informują na przykład o ryzyku związanym z poddaniem się pełnej procedurze zapłodnienia pozaustrojowego – pisze gazeta.

Ordo Iuris wspomina również o próbach wymuszenia na pacjentach - zdaniem Instytutu sprzecznych z prawem - deklaracji o zrzeczeniu się prawa do dochodzenia ojcostwa, gdyby dziecko okazało się nie pochodzić od męża matki dziecka. Wskazuje także na klauzule, które prowadzą do zrzeczenia się przez rodziców jakichkolwiek roszczeń wobec klinik w przypadku popełnienia przez nie błędów przy procedurze in vitro. Jak piszą autorzy, jest to szczególnie bulwersujące w związku z nieprawidłowościami, które wykryto podczas zabiegów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.