Składka zdrowotna – Petru porozmawia z ministrem finansów ►
Tagi: | składka zdrowotna, Ryszard Petru, minister finansów, Andrzej Domański, rząd, projekt, Polska 2050 |
Ryszard Petru, poseł Polski 2050, ma spotkać się z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, by omówić projekt obniżający składkę zdrowotną dla wszystkich.
– Czas rozprawić się z absurdami Polskiego Ładu i dotrzymać naszych obietnic. Dlatego spotkam się z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, by omówić propozycję ustawy Polski 2050 o obniżeniu składki zdrowotnej dla wszystkich – zapowiedział 8 sierpnia na X Petru, podkreślając, że to jeden z podstawowych postulatów, z którymi Polska 2050 szła do wyborów parlamentarnych w 2023 r.
Czas rozprawić się z absurdami Polskiego Ładu i dotrzymać naszych obietnic. Dlatego dziś spotkam się z Ministrem Finansów @Domanski_Andrz, by omówić propozycję ustawy @PL_2050 obniżającej składkę zdrowotną dla wszystkich. pic.twitter.com/8gBYfBuwcL
— Ryszard Petru (@RyszardPetru) August 8, 2024
– Jakiekolwiek próby markowania obniżki składki zdrowotnej skończą się porażką – zarówno ekonomiczną, jak i polityczną. Polacy pamiętają, ile płacili przed Polskim Ładem, a ile po. Pamiętają też, że po drastycznej podwyżce wcale nie poprawiła się jakość ochrony zdrowia. Musimy obniżyć składkę zdrowotną porządnie, inaczej wyjdzie z tego kapiszon. To jest interes całej koalicji – przekonywał Petru.
Polityk stwierdził, że obniżka składki zdrowotnej jest dla Polski 2050 krytyczna.
– Nie wyobrażam sobie głosowania nad budżetem na 2025 r., gdyby nie było tam zapisów oznaczających obniżkę składki zdrowotnej – powiedział.
Trwają rozmowy w sprawie rządowego projektu
Spotkanie z przedstawicielami Polski 2050 w sprawie
składki zdrowotnej zapowiadał minister Domański.
W ostatnich dniach i tygodniach spotykał się już w tej sprawie także z przedstawicielami Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
– Chciałbym, abyśmy wspólnie wypracowali rządowy projekt – zadeklarował.
Szef resortu zaznaczył, że otrzymał propozycje od polityków PSL, Lewicy i Polski 2050, a także spotkał się z wiceszefem resortu zdrowia Wojciechem Koniecznym z Lewicy.
– Chciałbym z przedstawicielami Polski 2050 porozmawiać o ich propozycji, a w kolejnych dniach, maksymalnie tygodniach, spotykać się z przedstawicielami pozostałych ugrupowań. I z pewnością niezbędne będzie wspólne spotkanie, na którym zobaczymy, jakie wspólne stanowisko jesteśmy w stanie uzgodnić – podkreślił.
Pytany o kwestie budżetowe związane z propozycją Polski 2050 przedstawioną przez Ryszarda Petru Domański ocenił, że jest to „propozycja kosztowna”.
Składka zdrowotna – propozycja MF i MZ
Według zaprezentowanych w marcu przez szefów
Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia założeń zmian składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, rozliczający się
na skali podatkowej (1,3 mln podmiotów) mieliby płacić składkę w wysokości 9
proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia; wysokość składki ma być stała,
niezależna od osiąganego dochodu.
W przypadku płacących podatek liniowy składka miałaby być naliczana w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tego limitu składka ma być powiększana o 4,9 proc. od nadwyżki.
Osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zapłaciłyby 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – do miesięcznego przychodu wynoszącego czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia; powyżej tego limitu składka będzie powiększana o 3,5 proc. nadwyżki.
Z kolei przedsiębiorcy na karcie podatkowej mieliby płacić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Oprócz propozycji resortów finansów i zdrowia swój projekt zmian składki zdrowotnej złożyła w Sejmie Polska 2050, a własne projekty zapowiedziały także Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica.
Składka zdrowotna według Polski 2050
Polska 2050 przedstawiła w marcu propozycję zmian składki zdrowotnej dla wszystkich. Następnie ugrupowanie
zgłosiło autopoprawkę do swojego projektu – zamiast kwotowego poziomu składki
zaproponowało ryczałtowe kwoty 4 proc., 7 proc. i 9,4 proc., liczone od
średniego wynagrodzenia, w zależności od dochodu.
Obecnie składka zdrowotna dla pracownika wynosi 9 proc. Tyle samo płacą prowadzący działalność na skali podatkowej. Przedsiębiorcy na podatku liniowym odprowadzają składkę w wysokości 4,9 proc., a płacący podatek ryczałtowy – trzy poziomy składki ryczałtowej w zależności od przychodu.
Z tzw. Polskim Ładem, został wprowadzony obowiązek odprowadzenia przez przedsiębiorców składki zdrowotnej także od sprzedaży środków trwałych.
Przeczytaj także: „Składka, czyli podatek”.