Skrining w walce z wirusem Ebola

Udostępnij:
Odkrycie naukowców z University of Utah może być przełomowe dla badań nad tak potrzebnym lekiem przeciwko Eboli. Opracowali peptyd mimetyczny, który ich zdaniem pozwoli na przeprowadzenie badań skriningowych.
Informacje o ich odkryciu opublikowano w Protein Science. Naukowcy opisali pracę nad użyciem peptydu na bazie białka fuzyjnego GP2. Jest to peptyd mimetyczny, który swoją strukturą naśladuje kluczowy region białka strukturalnego wirusa Ebola. Badacze podkreślają, że odkrycie i opracowanie tego peptydu jest ważnym narzędziem do walki z wirusem oraz stanowi molekularny cel leków oraz czynników przeciw temu patogenowi.
Opracowany peptyd pochodzi z białka obecnego w strukturze wirusa, które odpowiada za kontrolę jego wejścia do komórek gospodarza oraz inicjację infekcji u człowieka. Sposób wykorzystania peptydu pokazano przy realizacji masowych badań skriningowych. Naukowcy podnoszą, że dzięki temu możliwe jest przeanalizowanie miliardów potencjalnie leczniczych cząsteczek w krótkim czasie.

Podczas opisywanego eksperymentu – o czym informuje portal biotechnologia.pl, badacze przetestowali go na jednym z pięciu znanych szczepów wirusa Ebola - Zaire.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.