Solaria tylko dla dorosłych, wyższa wycena stomatologii i psychiatrii dziecięcej

Udostępnij:
Zmiany w zasadach dostępu do solariów polegające na zakazie korzystania z nich przez osoby niepełnoletnie, wyższa wycena świadczeń psychiatrii i stomatologii dziecięcej mają nastąpić jeszcze w tej kadencji Sejmu - zapowiada minister zdrowia prof. Marian Zembala po spotkaniu z Rzecznikiem Praw Dziecka.
Spotkanie prof. Mariana Zembali z Markiem Michalakiem to kontynuacja wspólnych działań mających na celu uszczelnienie systemu opieki zdrowotnej najmłodszych. Tym razem uczestniczyli w nim także przedstawiciele AOTMiT: prezes Wojciech Matusewicz oraz dyrektor Wydziału Taryfikacji Gabriela Sujkowska, a także prof. Teresa Jackowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii, Społeczny Doradca RPD.

- Do końca sierpnia zakończymy szacowanie świadczeń psychiatrycznych, w tym procedur dla dzieci i młodzieży. Już teraz możemy powiedzieć, że średnie niedoszacowanie procedur wynosi ok. 20 proc. – poinformował Wojciech Matusewicz.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że podobną pracę należy jak najszybciej wykonać dla procedur ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz leczenia pediatrycznego. W przypadku stomatologii i pediatrii zlecenie do AOTMiT ma wyjść z Ministerstwa Zdrowia w ciągu najbliższych tygodni, ale to dopiero początek drogi.

- Agencja będzie musiała ogłosić postępowanie i zawrzeć umowy z podmiotami, które zapewniają najwyższą jakość i kompletność przekazywanych danych i które zostały wyłonione w postępowaniu ogłoszonym przez Agencję. Bez tych informacji nie będzie można przeprowadzić wiarygodnej analizy. Współpraca z Agencją jest dobrowolna, jednak istotne jest pozyskanie jak największej ilości danych od jak największej liczby świadczeniodawców, co jest gwarantem rzetelnie przeprowadzonych analiz – wyjaśnia Gabriela Sujkowska, dyrektor Wydziału Taryfikacji AOTMiT.

Zazwyczaj AOTMiT potrzebuje danych od 10 proc. świadczeniodawców, ale w przypadku stomatologii ten wskaźnik prawdopodobnie będzie obniżony.

Prof. Marian Zembala poinformował także, że MZ poprze poselski projekt ustawy zakazującej korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. W ostatnich latach wielokrotnie o takie uregulowania zabiegał Rzecznik Praw Dziecka.

- Badania naukowe dowodzą, że dawki promieniowania UV otrzymane w ciągu całego życia kumulują się, zatem korzystanie z solarium w młodym wieku jest szczególnie niebezpieczne. Potwierdzają to m.in. eksperci Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Racjonalne wydaje się zatem wprowadzenie bezwarunkowego zakazu korzystania z solariów przez dzieci – uważa Marek Michalak.

Zakaz taki obowiązuje już m.in. w Australii, Francji, Niemczech, Austrii czy Wielkiej Brytanii. Wprowadzenie konkretnych rozwiązań prawnych to jedno. Rzecznik podkreśla, że niezbędne są również działania edukacyjne zmierzające do uświadomienia opiekunom i dzieciom szkodliwości sztucznego promieniowania ultrafioletowego wytwarzanego przez solaria.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.