Solidarność popiera Jacka Jassema: twarde "nie" dla przejęcia przez Copernicus gdańskiej onkologii

Udostępnij:
Gdańska „Solidarność mówi twarde „nie” dla połączenia szpitala Copernicus z Wojewódzkim Centrum Onkologii nazywając ten pomysł ekonomicznym eksperymentem. Związek podpiera się autorytetem prof. Jacka Jassema z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego współpracującego z WCO, który twierdzi, że dotychczasowy system kwalifikacji chorych działa dobrze, a fuzją chce się go popsuć.
Związek wydał specjalny komunikat w sprawie argumentów przeciw połączeniu placówek wskazując, że decyzji o fuzji nie opiniowała dr Marzena Wełnicka, Jaśkiewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii. Przeciw temu pomysłowi jest część radnych Sejmiku. Radny Jerzy Barzowski twierdzi, że samorząd marszałkowski nie udostępnił żadnych danych liczbowych na połączeniu poprzestając na podaniu do wiadomości publicznej treści uchwały.

- W planach łączenia WCO i podmiotu leczniczego Copernicus zatraca się dobro pacjenta i środowiska medycznego. To co przebija w intencji projektodawców uchwały o łączeniu placówek to jest wyłącznie wzgląd ekonomiczny i krótkotrwała poprawa wyniku ekonomicznego. Może to doprowadzić do destabilizacji w tak delikatnej sferze jak opieka onkologiczna w wojewódzkie pomorskim, które zajmuje pierwsze miejsce w smutnej statystyce zachorowalności na nowotwory złośliwe – mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Z kolei Anna Mankiewicz z NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkiego Centrum Onkologii przestrzegała przed komplikacjami wynikającymi m.in. z zakłócenia procesu leczenia, tworzenia konkurencji z UCK, które dotychczas współpracowało z WOC i perspektywie podzielenia kontraktu z NFZ. Jej zdaniem to presja środowiska medycznego może przyczynić się do zmiany planów zarządu województwa. To bowiem UMWP jest udziałowcem obu spółek.

Obawy dotyczą m.in. likwidacji laboratorium, redukcji personelu i obciążenia nowymi obowiązkami. W poniedziałek 20 lipca br. 22 lekarzy odeszło z WCO.

Również suchej nitki na projekcie nie zostawia profesor Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, autorytet w dziedzinie onkologii, który w piątkowym wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” wskazał na zagrożenia jakie niesie dla pacjentów chorych na raka wprowadzenie w życie planów włączenia WCO do spółki Copernicus.

Co istotne dla pacjentów WCO to, fakt, że lekarze onkolodzy zatrudnieni w Centrum nie godzą się na połączenie centrum ze szpitalem Copernicus, gdyż są jednocześnie pracownikami szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To będzie oznaczało, że czeka ich konflikt interesów w ramach nowopowołanej spółki. Po ich rezygnacji część pacjentów może stracić swoich lekarzy.

Na Pomorzu rolę dużego szpitala onkologicznego dotychczas spełniały trzy ośrodki: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Gdyńskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii, które jest ważną przychodnią, szczególnie dla osób z odległych rejonów województwa. Copernicus nie ma zaplecza onkologicznego, co powoduje, że chorzy mogą nie uzyskać stosownej opieki.

UCK nie rozwijało więc opieki ambulatoryjnej, bo od szeregu lat współpracowało z WCO.

- Tam kwalifikowaliśmy chorych do leczenia. Ten system działał dobrze, w tej chwili chce się go popsuć – powiedział na antenie Radia Gdańsk prof. Jassem i zwraca uwagę, że w uchwale nie ma ani słowa o pacjentach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.