fot. GoogleEarth

Spółka pracownicza – sposób na przetrwanie

Udostępnij:
Dobiega końca proces przekształcenia toruńskiej Przychodni Specjalistycznej OLK-MED w Toruniu w spółkę pracowniczą. Doświadczenia samorządu województwa pokazują, że uspołecznienie zarządzania tego typu jednostkami wpływa na podniesienie standardu usług medycznych.
Toruńska Przychodnia Specjalistyczna OLK-MED od 1 sierpnia będzie działać pod nazwą Centrum Medyczne OLK-MED sp. z o.o. Spółkę prawa handlowego tworzy 45 udziałowców. Centrum wydzierżawi od samorządu województwa majątek ruchomy i nieruchomy (budynek został w ostatnim czasie wyremontowany i dostosowany do obowiązujących standardów na koszt samorządu województwa) oraz przejmie wszystkich pracowników likwidowanej przychodni. Przekształcenia nie wpłyną negatywnie na zakres i dostępność świadczonych przez przychodnię usług medycznych – centrum przejmie w całości realizację wartego ponad 5 milionów złotych rocznego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Umorzyliśmy też spłatę udzielonej OLK-Medowi kilka lat temu pożyczki.
- Przykłady zrealizowanych z powodzeniem przekształceń wojewódzkich zakładów opieki zdrowotnej na Kujawach i Pomorzu potwierdzają, że koncepcja powierzenia zarządzania tych placówek pracownikom była słuszna. Jestem przekonany, że działająca w nowej formie organizacyjnej przychodnia OLK-MED nadal będzie się cieszyć zaufaniem pacjentów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Przejmowanie przez spółki pracownicze wojewódzkich ambulatoryjnych zakładów opieki zdrowotnej jest zgodne z przyjętą przez sejmik województwa koncepcją przyszłości tego segmentu publicznej służby zdrowia. Do tej pory takie przekształcenia przeszły bydgoski Dom Sue Ryder oraz Obwód Lecznictwa SPZOZ w Bydgoszczy (obecnie Centrum Medyczne Nad Brdą). Zmiany objęły także bydgoską Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną, która została włączona w strukturę Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.
Sejmik województwa podjął też uchwałę o likwidacji z końcem września Wojewódzkiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej w Bydgoszczy, w miejsce której powstanie tworzony przez pracowników przychodni Regionalny Ośrodek Medycyny Sportowej SPORTVITA. Do podobnych zmian organizacyjno-prawnych przygotowują się również Bydgoskie Centrum Diabetologii i Endokrynologii w Bydgoszczy oraz Wojewódzkie Centrum Reumatologii i Rehabilitacji w Bydgoszczy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.