Stanowisko Porozumienia 1 Czerwca w sprawie uwag do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Udostępnij:
Porozumienie 1 Czerwca otrzymało z ministerstwa zdrowia propozycję złożenia uwag do projektu ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ich zdaniem proponowane zmiany nie poprawią podstawowego i jednego z kluczowych elementów jakości udzielanych świadczeń, jakim jest ich dostępność. Oceniają też, że proponowane zmiany doprowadzą do jeszcze większego ograniczenia pacjentom dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Porozumienie 1 Czerwca zwraca uwagę, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej zarówno przed jak i po ewentualnym wprowadzeniu proponowanych zmian, nie zawiera żadnych regulacji dotyczących kryteriów określających jakości udzielanych świadczeń w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Kryteria dotyczące jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych określa natomiast art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Analogicznie dotyczy to pielęgniarek i położnych ( art. 18 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodzie pielęgniarek i położnych), tak więc kryteriami określającymi jakość świadczeń medycznych są: aktualna wiedza medyczna, dostępne metody oraz środki, jak również należyta staranność oraz zasady deontologii zawodowej. System powinien dawać możliwość działania z godnie z przytoczonym art.
Z perspektywy pacjenta niezrozumiały jest mechanizm rozliczania diagnostyki.
Zdaniem Porozumienia badania powinny być oddzielone od porady i niezależnie finansowane przez NFZ, a nie jak jest to obecnie - wliczone do ceny porady. Dotyczy to zarówno POZ i AOS. Uciążliwością dla osób chorych jest sytuacja, w której pacjent zmuszony jest uzyskać poradę odległą od miejsca zamieszkania i tam musi wykonać zlecone badania, a nie w laboratorium w pobliżu domu.
„Przedstawione przez ministerstwo zdrowia propozycje ułatwiają jedynie płatnikowi formalne działania administracyjne, pozwalają na skuteczniejsze zabezpieczenie OW NFZ przed ewentualnymi roszczeniami ze strony podmiotów startujących w konkursach, niestety są dowodem, że po raz kolejny pacjenci nie będą „beneficjentami” tak ważnego działania legislacyjnego, jakim jest zmiana tak ważnej ustawy – można także przeczytać w stanowisku Porozumienia 1 Czerwca, które tworzy kilkadziesiąt organizacji pacjenckich oraz obywatele.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.