Stanowisko ZPHF: sytuacja na rynku farmaceutycznym w 2014 r.

Udostępnij:
Pacjenci oczekujący na lek refundowany nawet do czterech dni. Chorzy odsyłani od okienka jednej apteki do okienka drugiej z powodu braku leku. Zamykanie hurtowni farmaceutycznych a co za tym idzie drastyczne zwolnienia w tym sektorze - tak będzie wyglądać sytuacja na polskim rynku farmaceutycznym od 1 stycznia 2014r.
Wszystko to na skutek przyjęcia przez rząd założeń nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. ZPHF ostrzega pacjentów o trudnej sytuacji, z którą wkrótce będą musieli się zmierzyć.
Rząd prezentując propozycje zmian do ustawy refundacyjnej podkreślił, że mają one przede wszystkim zwiększyć dostępność leków dla pacjentów. O ile wiele z tych rozwiązań było popierane przez Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF), o tyle nie ma ze strony Związku zgody na słuszność zapisu dot. obniżania marży hurtowej. ZPHF ma obowiązek poinformować pacjentów o negatywnym wpływie redukcji marży na dostępność leków w Polsce.
Ustawa refundacyjna z 2012 roku zakłada zredukowanie marży hurtowej do poziomu 5% w 2014 roku. Jeszcze dwa lata temu, w 2011r., marża hurtowa na leki refundowane wynosiła 9,87%. Od stycznia tego roku jest to 6%. Zdaniem Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych obniżanie poziomu marży do 5% zagraża bezpieczeństwu dostaw leków refundowanych. Z niezależnych analiz wynika bowiem, że same koszty operacyjne dystrybucji leków refundowanych wynoszą 6,6% urzędowej ceny zbytu, co oznacza, że już dziś działalność w obszarze dystrybucji leków refundowanych jest nierentowna. Po obniżeniu marży hurtowej do poziomu 5%, nawet 196 milionów opakowań leków będzie dostarczanych poniżej progu opłacalności. Dla porównania średnia cena opakowania leku refundowanego to 20,81 zł, 5% tej kwoty to 1,04zł tymczasem koszt wysyłki listu na poczcie to ok. 2,5zł.
Kształt nowelizacji ustawy refundacyjnej i podtrzymanie decyzji o obniżeniu marży na leki refundowane bezpośrednio przełoży się na komfort, zdrowie i życie pacjentów. Konsekwencjami płynącymi z obniżenia marży hurtowej do 5% będą bowiem:

- zmniejszona częstotliwość dostaw leków do aptek z obecnych 2-3 razy w tygodniu nawet do 1 w tygodniu, co spowoduje, że pacjenci będą znacznie dłużej oczekiwali na leki (apteki, które również są w trudnej sytuacji finansowej nie robią większych zapasów leków, tylko zamawiają je „na bieżąco”);

-likwidacja kolejnych magazynów leków, co również wydłuży czas oczekiwania na leki w aptekach, szczególnie w miejscowościach znacznie oddalonych od głównych centrów dystrybucji;

- ograniczenie stanów magazynowych (od 15% do 50% dla leków refundowanych), co również wydłuży czas oczekiwania na realizację zamówienia dla apteki;

- zmniejszenie liczby przewoźników transportujących leki (od 15% do 30%);

- likwidacja dotychczasowych zasad „kredytowania” zakupów przez apteki, co może negatywnie wpłynąć na ich kondycję finansową;

- redukcje zatrudnienia w hurtowniach farmaceutycznych - na całym rynku dojdzie do kolejnej redukcji etatów.

Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych od kilku miesięcy zwraca uwagę ustawodawców na pogarszającą się sytuację na polskim rynku farmaceutycznym oraz na coraz poważniejsze zagrożenie dla dostępu pacjentów do leków. Z badań przeprowadzonych przez SMG Millward Brown, że w 2012 r. ośmiu na dziesięciu badanych nie mogło zrealizować w 100% recepty przepisanej przez lekarza, gdyż lek był niedostępny w aptece. Także w ostatnich dniach media coraz częściej alarmują o kłopotach z dostępnością leków. Sytuacja ta w 2014r. ulegnie drastycznemu pogorszeniu.
Zawsze mamy na względzie troskę o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, zależy nam na tym, aby pełna dostępność do leków była standardem w naszym kraju. Obniżana ustawowo marża hurtowa zmusza jednak naszych członków do zmiany struktury sprzedaży i wprowadzenia działań ratunkowych, które znacząco wpłyną na komfort pacjentów.
Mamy nadzieję, że na dalszym etapie prac legislacyjnych wprowadzona zostanie regulacja zatrzymująca dalszy spadek marży hurtowej. Tylko utrzymanie jej na dzisiejszym poziomie zapewni prawdziwe bezpieczeństwo dostępności do leków dla pacjentów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.