fot. W. Wasyluk

Stare recepty: apel o ochronę prawną lekarzy

Udostępnij:
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do Agnieszki Pachciarz z apelem o zapewnienie lekarzom i lekarzom dentystom bezpieczeństwa prawnego.
Chodzi o wystawiania recept pełnopłatnych na drukach zawierających indywidualne numery recept nadane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich w brzmieniu obowiązującym przed 30 grudnia 2012 r.

Maciej Hamankiewicz zaapelował, aby Narodowy Fundusz Zdrowia traktował recepty wystawione na drukach opatrzonych nieaktualnymi numerami indywidualnymi jako recepty wystawiane poza systemem refundacji, a nie jak nieprawidłowo wystawione recept na leki refundowane. Jak zwrócił uwagę prezes NRL, lekarze i lekarze dentyści posiadają dużą liczbę druków recept oznaczonych indywidualnymi numerami recept wygenerowanymi na podstawie nieobowiązujących już przepisów ww. rozporządzenia. Powyższe jest efektem tego, iż pracownicy NFZ do ostatniej chwili nadawali numery recept refundowanych kiedy wiadomo już było, że sposób budowy indywidualnego numeru recepty ulegnie zmianie. Wykorzystanie „starych” druków do wystawania recept w ramach systemu refundacji nie jest obecnie możliwe z uwagi na wprowadzenie nowych numerów indywidualnych recept. Zdaniem Prezesa NRL pozostała znaczna liczba wydrukowanych recept opatrzonych nieaktualnymi numerami indywidualnymi recept może być jednak wykorzystana do ordynacji lekarskiej poza systemem refundacji. „Recepty wystawiane na drukach opatrzonych nieaktualnymi numerami indywidualnymi oznaczone dodatkowo znakiem „x” w polu przeznaczonym na kod oddziału NFZ powinny być traktowane jak recept pełnopłatne tj. niepodlegające kontroli NFZ, a nie jak nieprawidłowo wystawione recepty refundowane. Wystawienie takiej recepty oznacza konieczność jej realizacji ze 100% odpłatnością i nie powinno skutkować wysuwaniem przez NFZ jakichkolwiek roszczeń w stosunku do wystawiającego tę receptę lekarza. Uniemożliwianie lekarzom wykorzystania wydrukowanych już recept poza systemem refundacji oznacza ogromne marnotrawstwo papieru, na którym recepty te zostały wydrukowane. Brak możliwości bezpiecznego wystawiania recept wykorzystania wydrukowanych już recept oznacza bowiem, że tysiące takich druków będzie musiało zostać wyrzuconych.”
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.