Stomatologia do bani: prawie co drugi senior nie ma zębów

Udostępnij:
40 proc. Polaków powyżej 65. roku życia nie ma zębów, a co czwarta osoba nie była u dentysty od 5 lat – alarmuje Naczelna Rada Lekarska. Dodatkowo: NFZ refunduje tylko takie protezy, które dodatkowo niszczą pozostałe uzębienie.
Jak zauważa NRL, problem będzie narastał, gdyż z roku na rok polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Z danych GUS wynika, że obecnie 7,3 mln Polek i Polaków jest w wieku senioralnym (mężczyźni 65+, kobiety 60+), co stanowi 20 proc. całej populacji. -Do 2030 r. liczba osób w tym wieku ma wzrosnąć do 33 proc., a osób powyżej 80 roku życia będzie 2,2 mln osób, przy systematycznym spadku liczby ludności w Polsce – pisze Onet.

Zdaniem samorządu lekarskiego konieczne zmiany będą możliwe jedynie przy zwiększeniu wydatków na opiekę stomatologiczną i w ramach rządowego programu senioralnej opieki stomatologicznej. NRL przypomina, że wydatki NFZ na opiekę stomatologiczną w 2015 r. wynoszą 1 mld 75 mln zł (w 2014 r. wynosiły 1 mld 80 mln zł). Jak wyliczyli lekarze dentyści, w bieżącym roku na leczenie stomatologiczne jednego Polaka przypada zaledwie 45,43 zł rocznie.

Jak zauważa portal w niektórych regionach Polski pacjenci czekają w kolejce na uzupełnienie protetyczne nawet ponad rok. Dodatkowo NFZ finansuje tylko najprostsze akrylowe protezy całkowite i częściowe. A protezy częściowe, z racji swojej budowy, niszczą tak cenne resztkowe uzębienie pacjentów w starszym wieku
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.