Światowy Dzień POChP – 19 listopada

Udostępnij:
Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każą przyjrzeć się bliżej przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), o której wciąż wiemy niewiele. W celu zwiększenia wiedzy i poprawy opieki nad osobami żyjącymi z POChP zainicjowany został w 2002 r. przez WHO Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Obchodzimy go w tym roku 19 listopada pod hasłem – przesłaniem: „Nie jest jeszcze za późno”.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dróg oddechowych. Mimo to wciąż niewiele osób potrafi rozszyfrować skrót POChP, oznaczający chorobę będącą połączeniem rozedmy płuc i przewlekłego zapalenia oskrzeli, prowadzącą nieuchronnie do systematycznego zmniejszania się pojemności płuc.

Jak wynika z szacunków WHO na POChP choruje około 210 mln mieszkańców globu. W Polsce liczbę chorych ocenia się na 2 mln, ale osoby zdiagnozowane i poddające się terapii stanowią mniejszość. Specjaliści szacują, że 80 proc. przypadków choroby wciąż pozostaje nierozpoznanych. Co roku na POChP umiera ok. 15 tys. Polaków.
Przyczyną nadmiernej reakcji zapalnej w oskrzelach i płucach oraz zmniejszającego się przepływu powietrza przez drogi oddechowe jest szkodliwe działanie gazów i pyłów. 80 proc. przypadków POChP spowodowane jest paleniem papierosów. Na rozwój choroby ma wpływ także bierne palenie, zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy, częste infekcje układu oddechowego.

Podstawowym objawem POChP jest przewlekły kaszel i odkrztuszanie wydzieliny. Wciąż pokutuje opinia, że „poranny kaszel palacza” czy występująca w czasie wysiłku zadyszka to zjawiska normalne i typowe dla ludzi palących papierosy, zwłaszcza po 40. roku życia. Dlatego POChP wykrywane jest późno, gdy dochodzi do poważnego upośledzenia pracy układu oddechowego i powikłań w postaci chorób sercowo-naczyniowych bądź raka płuca. Osoby, które obserwują u siebie przewlekły kaszel i odkrztuszanie, zwłaszcza, jeśli są wieloletnimi palaczami, powinny zgłosić się do lekarza i poprosić o skierowanie na badanie spirometryczne. Spirometria to badanie proste i nieinwazyjne. Pozwala ocenić objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w oskrzelach i płucach. Jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc oraz Światową Inicjatywę Zwalczania POChP (GOLD), która jest koordynatorem obchodów Światowego Dnia POChP.

POChP jest chorobą nieuleczalną, ale – gdy zostanie wykryta we wczesnym stadium – można zahamować jej rozwój. Pierwszym zaleceniem dla pacjentów jest zaprzestanie palenia tytoniu. Chory otrzymuje również leki rozszerzające oskrzela i zwiększające pojemność płuc oraz leki przeciwzapalne. Ważną częścią terapii jest rehabilitacja oddechowa. W zaawansowanej postaci choroby niezbędna staje się tlenoterapia z użyciem koncentratora tlenu.

Z okazji Światowego Dnia POChP chętni będą mogli skorzystać z nieodpłatnego badania spirometrycznego wraz z konsultacją specjalisty w celu postawienia diagnozy lub wykluczenia choroby. Bezpłatne badania prowadzić będą placówki ochrony zdrowia zgłaszające się do tej inicjatywy dobrowolnie, których listę zamieszcza organizator na stronie www.astma-alergia-pochp.pl.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.