Światowy Dzień bez Tytoniu

Udostępnij:
Lekarze nie mają złudzeń nałóg nikotynowy, to już globalny zabójca. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu przyczynia się co roku do zgonów 6 mln ludzi na świecie, z czego 600 tys. stanowią osoby niepalące, które są narażone na bierne palenie. Co około 6 sekund jedna osoba umiera z powodu palenia. Nałóg nikotynowy odpowiada za 10 proc. wszystkich zgonów ludzi.
Eksperci WHO przewidują, że jeśli państwa nie wprowadzą radykalnych zmian w polityce antynikotynowej, to do 2030 r. roczna liczba ofiar palenia przekroczy 8 mln rocznie. Obecnie na świecie żyje ponad 1 miliard palaczy. Blisko połowa z nich umrze z powodu schorzeń wywołanych paleniem. Z międzynarodowego badania GATS (Global Adult Tobacco Survey) prowadzonego pod auspicjami WHO w latach 2009-2010 wynika, że w Polsce pali codziennie 31 proc. dorosłych, tj. 8,7 mln osób (5,2 mln mężczyzn i 3,5 mln kobiet). Do okazjonalnego palenia przyznał się 1 mln Polaków. Największy odsetek wśród palaczy stanowią osoby z grupy wiekowej 40-59 lat i z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Z badania GATS wynika, że 39 proc. palaczy w Polsce nie zamierza rzucać palenia, oraz, że aż 50 proc. rozważa zerwanie z nałogiem. W ciągu ostatniego roku próbę taką podjęło około 35 proc. palących papierosy. Największy odsetek stanowiły osoby z grup wiekowych 15-19 lat oraz po 60. roku życia.
Najważniejszymi argumentami dla Polaków próbujących rzucić palenie są: stan zdrowia (odpowiedziało tak 57,5 proc. badanych) oraz koszty palenia (niemal 13 proc.) . Średnie miesięczne wydatki osoby palącej na papierosy wynoszą około 208 zł. Oznacza to, że po roku abstynencji przeciętny polski palacz mógłby zaoszczędzić 2,5 tys. złotych, po 10 latach palenia byłoby to 25 tys., a po 20 latach – 50 tys. zł.
W dymie papierosowym, według danych WHO, obecne jest około. 4 tys. różnych związków chemicznych, z czego setki są toksyczne, a 40 z nich stanowią związki rakotwórcze. Palenie papierosów odpowiada za 30 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Choć najczęściej jest kojarzone z ryzykiem zachorowania na raka płuca (odpowiada za 87 proc. zgonów z jego powodu), to przyczynia się również do rozwoju wielu innych nowotworów: raka jamy ustnej, raka krtani, gardła, nosa, zatok przynosowych, przełyku, żołądka, trzustki, jelita grubego i odbytnicy, nerki, pęcherza moczowego, jajnika. Zwiększa też ryzyko raka szyjki macicy oraz ostrej białaczki mieloblastycznej (szpikowej). Palenie powoduje także inne poważne problemy zdrowotne mogące prowadzić do przedwczesnego zgonu, jak choroby układu krążenia, w tym zawały serca i udary mózgu, tętniaki, choroba naczyń obwodowych, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), która powoduje inwalidztwo oddechowe.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.