Szczepionka przeciw malarii już w 2015 r.?

Udostępnij:
Wyniki badań są tak obiecujące, że już w 2015 r. może zostać zatwierdzona szczepionka przeciwko chorobie, która atakuje ponad 200 mln ludzi rocznie, a zabija co najmniej 660 000 - głównie dzieci. Jeśli Europejska Agencja Leków wyda pozytywną decyzję, kraje afrykańskie mogą zacząć stosować nowy lek w 2016 r.
Szczepionkę RTS,S testowano na 15 000 dzieci w 11 afrykańskich ośrodkach badawczych. Połowa z nich była w wieku 6-12 tygodni, a połowa w wieku 5-17 miesięcy.

Stwierdzono, że szczepionka lepiej działa u starszych dzieci, a jej efektywność nieco się obniża po 18 miesiącach od zastosowania. - Spodziewaliśmy się tego. Skuteczność spada w wypadku większości szczepionek, dlatego na przykład przeciwko tężcowi daje się szczepionki przypominające - mówi David Kaslow, wiceprezes w PATH Malaria Vaccine Initiative.

- Dawki przypominające otrzymało 30 proc. dzieci, więc w przyszłym roku będziemy wiedzieli, czy wydłuża to ochronę - mówi Brian Greenwood z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Już obecnie wyniki są na tyle obiecujące, że twórca szczepionki - GSK - będzie starał się o jej zatwierdzenie. Biorąc pod uwagę średnią liczbę zachorowań na terenach, na których prowadzono badania, oraz to, że dziecko jest narażone rocznie nawet na cztery infekcje, wyliczono, że RTS,S może zapobiegać 94,1 proc. zachorowań wśród dzieci starszych i 44,4 proc. wśród młodszych.

Nie wiadomo, dlaczego szczepionka jest bardziej skuteczna u starszych dzieci. Kaslow uważa, że albo układ odpornościowy młodszych dzieci jest zbyt niedojrzały, by dobrze reagować na szczepionkę, albo też podawana młodszym dzieciom szczepionka pentavalent - chroniąca je przed pięcioma innymi chorobami - koliduje ze szczepionką przeciw malarii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.