Szefowie SP ZOZ-ów, mimo wielkiej odpowiedzialności, na końcu listy płac

Udostępnij:
Sąd Najwyższy orzekł, że kierownikowi SP ZOZ nie należy się nagroda jubileuszowa. W tym zakresie obowiązuje tzw. ustawa kominowa. Zdaniem wielu menedżerów to niesprawiedliwe - kierownicy SP ZOZ-ów już zarabiają nieproporcjonalnie do skali ponoszonej odpowiedzialności, a na liście płac w swojej firmie plasują się nawet dalej niż na 50 pozycji.
Po wyroku sadu nasuwa się refleksja, że trzeba zmienić przepisy dotyczące tej kwestii. Warto bowiem przypomnieć, że w przypadku kierowników SP ZOZ, niezależnie od tego, kto jest organem założycielskim (np. samorząd, wojewoda, Ministerstwo Zdrowia), ograniczeniem w swobodzie kształtowania warunków wynagradzania jest ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, zwana „ustawą kominową”. Dotyczy ona zarówno kierowników SPZOZ zatrudnionych na umowę o pracę, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych.
Najważniejszym ograniczeniem, jakie nakłada na zarządzających „ustawa kominowa”, jest maksymalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego ustalona ustawowo. Nie może ona przekroczyć 4-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa GUS. W 2011 r. wskaźnik ten wynosił np. 3604,80 zł, zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS z 19 stycznia 20011 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2010 r.
Kolejnym ograniczeniem jest brak możliwości przyznania jakichkolwiek innych świadczeń płacowych niż wynagrodzenie miesięczne i świadczenia wskazane w „ustawie kominowej”. Osobom zarządzającym mogą być przyznane świadczenia dodatkowe, jednak nie dotyczy to kierowników SPZ OZ. Artykuł 5 ust. 2 „ustawy kominowej” wyraźnie wskazuje katalog osób uprawnionych do tych świadczeń. Jako że zalicza się do nich nagroda jubileuszowa (por. wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., II PK 289/04, OSNP 2006/5-6/77), nie ma więc możliwości jej przyznania kierownikowi SPZOZ.
Kierownikowi SPZOZ może natomiast zostać przyznana nagroda roczna w wysokości nie wyższej niż 3-krotność jego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w roku poprzedzającym przyznanie nagrody (art. 5 ust. 3 „ustawy kominowej”). Nagrodę przyznaje, na wniosek rady społecznej ZOZ, organ założycielski ZOZ-u. Jej przyznanie jest uzależnione m.in. od wyników fi nansowych ZOZ, wykonania przez kierownika ZOZ określonych zadań itp.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.