Sztuczne serce Carmat także w Polsce

Udostępnij:
Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest jednym z nielicznych ośrodków, które wytypowano do pionierskich implantacji protezy serca nowej generacji.
Głównym konstruktorem nowego sztucznego serca jest prof. Alain Carpentier, francuski kardiochirurg, laureat nagrody Laskera. Carmat to proteza serca naśladująca wyglądem i sposobem działania ludzki organ. Według konstruktorów, serce Carmat może funkcjonować minimum pięć lat. To nadzieja dla tysięcy pacjentów czekających na przeszczep od dawców. Sztucznego serca potrzebuje około100 tys. osób w Europie i USA.
- Stałe sztuczne serce Carmat, które w grudniu po raz pierwszy wszczepiono z sukcesem w paryskim szpitalu, powinno trafić do sprzedaży w ciągu 2-5 lat, jeśli kolejne testy aparatu zakończą się pomyślnie – informuje PAP.
- 75-letni pacjent z wszczepionym sztucznym organem, który cierpiał na krańcowo ciężką niewydolność serca, trzy tygodnie po zabiegu czuje się tak dobrze, jak to tylko możliwe w tej chwili., Ekipy medyczne i pooperacyjne są zadowolone z jego stanu – powiedział radiu France Info Jean-Claude Cadudal, prezes Carmat.
Aby jednak można było mówić o sukcesie, konstruktor musi otrzymać zgodę na komercjalizację, a do tego konieczne są co najmniej cztery pomyślne próby wszczepienia.
Trzy kolejne testy są już zaplanowane i mają się odbyć nie tylko we Francji. Nie znamy jeszcze szczegółów, ale już wiadomo, że aparaty mają być wszczepione osobom w terminalnym stadium z najcięższymi schorzeniami serca.
Współzałożyciel firmy Carmat, doktor Philippe, wspomniał też o Polsce jako kraju, gdzie mogą być testowane serca Carmat – informuje PAP. Wytypowane zostało Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
- Nasze centrum uczestniczy w programie prof. Carpentiera, z którym pozostajemy w ścisłej współpracy. Mamy zespół przygotowany do wykonania takiego zabiegu – mówi Termedii dr hab. n. med. Jerzy Pacholewicz, specjalista kardiochirurg, zastępca ordynatora oddziału klinicznego kardiochirurgii i transplantologii CCS w Zabrzu. – Aby taką operację wykonać, potrzebny jest odpowiedni wymiar klatki piersiowej. Ze względu na wymiary tej protezy wymagane są badania anatomiczne. Pacjent jest poddany najpierw badaniom tomograficznym, potem symulacji komputerowej, która przygotuje go do zabiegu – wyjaśnia kardiochirurg. Carmat, niestety, nie jest więc dla każdego, waży 900 g - jest cięższe od ludzkiego serca (300 g). Barierą jest także cena - kosztuje ono około 160 tys. euro.
Aparat Carmat ma zapewnić pacjentom normalne funkcjonowanie ze sztucznym sercem przez pięć lat. Dotychczasowe protezy serca były rozwiązaniem tymczasowym i pozwalały przetrwać pacjentom tylko do operacji transplantacji ludzkiego serca od dawcy.
Operacja implatacji w Polsce może nastąpić praktycznie od zaraz, jeśli tylko pojawi się odpowiedni pacjent. Zespół lekarzy z Zabrza jest doskonale przygotowany i gotowy do przeprowadzenia tej nowatorskiej operacji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.