TMT: Diagnostyka i leczenie chorób pasożytniczych – im wcześniej, tym lepiej

Udostępnij:
Parazytolodzy, choć nie biją na alarm, to uczulają, że lekarzy tej specjalizacji z roku na rok ubywa. Nie są też prowadzone akredytowane kursy dla nich ani specjalizacje laboratoryjne.
A, jak zauważyła dr Ewa Prokop z Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej WIM, robaczyca przewodu pokarmowego wciąż występuje. Zwróciła również uwagę, że brakuje zbiorczych danych o liczbie wszystkich zachorowań. W związku z tym nie jest znana sytuacja epidemiologiczna parazytoz przewodu pokarmowego w naszym kraju. Lekarze mają jedynie obowiązek raportowania zdiagnozowanych przypadków chorób pierwotniakowych.
W Polsce diagnostykę przeprowadza się jedynie w trzech ośrodkach – w zakładach i katedrach uniwersytetów medycznych w Poznaniu i Gdańsku oraz w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Podstawowym badaniem jest m.in. mikroskopowe badanie kału. Powszechnie stosowane są także wymaz okołoodbytowy, badanie treści dwunastniczej – sondą lub testem sznurkowym czy badanie na obecność antygenów pasożytniczych.
Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów ustrzeżenia się przed zainfekowaniem robakami obłymi, płaskimi czy pierwotniakami, jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, głównie mycia rąk.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.