Technologie ratujące życie – zapomniane w laboratoriach high-tech

Udostępnij:
Zbyt wielu potencjalnie ratujące życie innowacji technologicznych zostało w laboratoriach bo zabrakło partnerów biznesowych – to wnioski z raportu opublikowanego w Nature and Scientific American.
Autorzy raportu szczególną uwagę zwracają na urządzenia medyczne i biomateriały. – Przełożenie wynalazków na ich używanie na salach operacyjnych jest dobrze rozwinięta w biomedycynie, mimo to ciągle ogromne zasoby wynalazków nie znajduje wdrożenie – mówi prof. Hans Zappe, z Uniwersytetu we Freiburgu, jeden ze współautorów raportu. Jako przykład podaje przyrządy optyczne do zminiaturyzowanych robotów, które ciągle są w fazie – jak to określa – rozwoju, mimo, że są przypadki, w których od ich wynalezienia minęło 5 lat. O poziomie wdrażania technologii high-tech świadczy indeks Global Innovation Index, corocznie sporządzany przez Cornell University, w którym określa się innowacyjność światowych gospodarek, także w dziedzinach medycznych.
Dodajmy, że w rankingu A.D. 2013 Polska znalazła się na 49 miejscu. Wyprzedzają nas między innymi Rumunia, Barbados, Czarnogóra, Mołdawia i Litwa. Na tle większości europejskich państw wypadamy słabo.

Najlepiej oceniono pracę instytucji rządowych. To one zajęły najwyższą pozycję z wszystkich ocenianych kategorii. Przyznano im 35 miejsce w skali całego świata. Na drugim miejscu znalazł się rodzimy biznes, a w zasadzie poziom jego kwalifikacji. W skali całego świata wskoczył on na czterdzieste miejsce.

Kolejne trzy kategorie uplasowały się obok siebie. Kapitał ludzki i badania naukowe są na 46. miejscu na świecie, wyrafinowanie rynku na 46., a infrastruktura na 47. Słabiej oceniono poziom naszej wiedzy oraz wydajność technologiczną (55. miejsce na świecie). Najsłabsi jesteśmy natomiast w kategorii „kreatywność” (dopiero 78. miejsce na świecie).

Pierwsza dziesiątka rankingu:

1.Szwajcaria (utrzymała się na pierwszym miejscu)
2. Szwecja (także druga w roku 2012)
3. Zjednoczone Królestwo (awans z piątego miejsca)
4. Holandia (awans z szóstego miejsca)
5. USA (awans z miejsca dziesiątego)
6. Finlandia (spadek z czwartego miejsca)
7. Hong Kong (awans z ósmego miejsca)
8. Singapur (spadek z trzeciego miejsca)
9. Dania (spadek z siódmego miejsca)
10. Irlandia (spadek z dziewiątego miejsca)

Pełna treść raportu Global Innovation Index:

Global Innovation Index
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.