Telemedycyna: wielki eksperyment rusza we wrześniu

Udostępnij:
Pilotażowy program telekonsultacji lekarza rodzinnego z lekarzami ze specjalistycznych ośrodków zostanie we wrześniu wdrożony we wszystkich województwach – poinformowali w czwartek ministrowie: zdrowia prof. Marian Zembala oraz administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.
-Obaj ministrowie oraz wojewodowie z całej Polski gościli w tym dniu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przez ponad 20 lat kierowanym przez prof. Zembalę, gdzie taki pilotażowy program jest realizowany od marca 2013 r – pisze Onet.

- Ten model telekonsultacji, który urodził się Zabrzu, inspirowany rozwiązaniami kanadyjskimi, staje się modelem, który będzie od września również realizowany w formie pilotażu w każdym województwie, w zależności od uznania wojewody - powiedział minister Zembala podczas konferencji prasowej.

Pilotaż realizowany w ŚCCS był możliwy dzięki współpracy z przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i inwestycjom w sprzęt niezbędny do połączenia między tymi placówkami a zabrzańskim szpitalem. Jak podkreślił prof. Mariusz Gąsior ze ŚCCS, koszty nie były duże, rzędu kilkunastu tys. zł. Trzeba było kupić m.in. aparat EKG i stetoskop elektroniczny, dzięki któremu specjaliści mogli zdalnie "osłuchać" pacjenta badanego przez internistę w przychodni. Łączność odbywa się za pośrednictwem internetu i komunikatora biznesowego.

Jak podaje portal pacjent przebywa cały czas w gabinecie swego lekarza rodzinnego, w jego obecności. Specjaliści za pośrednictwem łącz oglądają jego wyniki badań, zadają pytania choremu i lekarzowi, a następnie decydują, czy pacjent może być dalej leczony w poradni POZ, czy też potrzebuje porady specjalisty i jak szybko, czy też musi natychmiast trafić do szpitala.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.