Tomasz Latos przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia

Udostępnij:
W rozmowie z termedią.pl, pół godziny po wyborze, poseł Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości zdradził swoje plany na najbliższe miesiące. Arłukowicz może się bać.
Zastępcą Tomasza Latosa (PiS) został jego niedawny rywal w wyścigu do fotela przewodniczącego – Czesław Hoc z PO. Nie znamy kulisów wyborów, jednak wiadomo, że zwyczajowo szefem komisji zostaje członek opozycji. Szanując ten obyczaj, dotychczas przewodniczącym Komisji Zdrowia był Bolesław Piecha z PiS, który odszedł ze stanowiska, gdy wygrał uzupełniające wybory do Senatu w okręgu rybnickim.
Politycy PiS żywili obawy, czy PO zechce przestrzegać parlamentego zwyczaju. W końcu stanowisko szefa komisji to nie tylko prestiż, ale i realna władza. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę nowo wybrany szef komisji, który w rozmowie z naszym portalem powiedział m.in.: - W swojej pracy będę korzystał z doświadczeń zdobytych u boku Bolesława Piechy, który kierował komisją przez dwie kadencje, a oprócz tego był wiceministrem zdrowia.
Zapytany o najbliższe plany Tomasz Latos powiedział: - Moim priorytetem będą jak najczęstsze spotkania w gronie prezydium komisji, razem z członkami Platformy Obywatelskiej oraz wyegzekwowanie na resorcie zdrowia nieustannie składanych przez ministra Arłukowicza obietnic. Nie chcę bowiem tolerować sytuacji, w której resort zdrowia co chwilę składa obietnice reform i nowych inicjatywach legislacyjnych, a potem zapada cisza. Czas, aby projekty zaczęły wpływać do laski marszałkowskiej, aby Sejm mógł w końcu się nimi zająć.

Tomasz Latos urodził się 8 marca 1964 roku w klinice przy ulicy Polnej w Poznaniu. Rodzice posła, Edward i Urszula, to znani w Bydgoszczy lekarze pediatrzy. Dwanaście lat starsza siostra Tomasza Latosa jest profesorem genetyki i kieruje Katedrą Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Tomasz Latos jest absolwentem Akademii Medycznej w Poznaniu. Po odbyciu stażu podyplomowego rozpoczął pracę w Zakładzie Radiologii Szpitala Uniwersyteckiego im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy, gdzie zrobił specjalizację z radiologii. Okresowo pracował także dodatkowo w kilku bydgoskich przychodniach i centrach medycznych, a także w szpitalu w Żninie i jednej ze spółek w Inowrocławiu. W latach 1999-2001 pracował na stanowisku zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego. W 1998 r. został wybrany radnym Rady Miasta Bydgoszczy i został przewodniczącym Komisji Zdrowia.
Od 2003 roku jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości i z ramienia tej partii uzyskał w 2005 roku mandat poselski zdobywając 10059 głosów. Od 2007 roku jest posłem VI kadencji. Zasiada obecnie w Komisji Zdrowia (którą od 8 maja będzie kierował) i w Komisji Spraw Zagranicznych. Jest autorem licznych wystąpień, interpelacji i zapytań. W 2011 r. został posłem VII kadencji z wynikiem 20 308 głosów.
Oprócz działalności poselskiej i samorządowej – co podkreśla Tomasz Latos - stara się pamiętać o innych sferach działalności społecznej: jest np. członkiem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i NSZZ „ Solidarność”
Żona Anna skończyła pedagogikę specjalną i pracuje jako nauczyciel. Tomasz i Anna Latosowie mają czworo dzieci: córkę i trzech synów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.