Trwają prace nad podwyższeniem standardów okołoporodowych
Nowelizacja standardów okołoporodowych wkrótce zostanie przekazana do uzgodnień i konsultacji publicznych. W prace nad rozporządzeniem włączył się też Rzecznik Praw Pacjenta. Mimo istotnej poprawy sytuacji na polskich porodówkach w ostatnich latach wiele obszarów wymaga dalszych zmian.
Rzecznik Praw Obywatelskich w listopadzie br. zwrócił się do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o przedstawienie działań dla poprawy opieki okołoporodowej. Fundacja Rodzić po Ludzku wskazuje, że pacjentki wciąż rodzą w bólu, ponieważ nie mają dostępu do znieczulenia, interwencje medyczne przeprowadzanie są bez zgody kobiety, przerywany jest kontakt ,,skóra do skóry” i naruszana godność rodzących.
Podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia i RPP szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że trwają prace nad rozporządzeniem podnoszącym standardy okołoporodowe na wyższy poziom.
Większa dostępność dla znieczulenia zewnątrzoponowego
Dagmara Korbasińska-Chwedczuk, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, koordynująca Departament Równości w Zdrowiu, przypomniała, że standardy opieki okołoporodowej już od ponad dekady funkcjonują w naszym systemie prawnym. – Na podstawie doświadczeń, które mamy z zastosowaniem tego standardu, przygotowaliśmy nowelizację, która na podstawie wyciągniętych wniosków rozszerzy prawa kobiet i dookreśli funkcjonowanie systemu – wskazała.
Podkreśliła też, że w ramach nowych standardów opieki okołoporodowej Ministerstwo Zdrowia chce przede wszystkim położyć nacisk na rozwój edukacji przedporodowej, która jest istotna dla właściwego przebiegu ciąży. Dyrektor Korbasińska-Chwedczuk zwróciła również uwagę, że szczególnie istotne i oczekiwane przez kobiety jest wprowadzenie takich zmian, które zwiększą dostępność dla znieczulenia zewnątrzoponowego. Dodała, że resort zdrowia zamierza uwzględnić ten postulat.
– Rozporządzenie jest już w trakcie prac legislacyjnych i w najbliższym czasie mogą państwo spodziewać się, że dokument trafi do uzgodnień międzyresortowych i do konsultacji publicznych. Wtedy wszyscy będą mogli zapoznać się z propozycjami w tym zakresie i ocenić je – po to, żebyśmy mogli wypracować jeszcze lepsze standardy opieki nad kobietami w ciąży i noworodkami – powiedziała.
Jest jeszcze wiele do zrobienia
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zauważył, że ogólną poprawę sytuacji potwierdzają statystyki. – Przed wejściem standardów opieki okołoporodowej odsetek znieczulenia zewnątrzoponowego dla porodów naturalnych wynosił 0,7 proc., po ich wejściu w życie szybko wzrósł do 8 proc., żeby w 2023 r. osiągnąć 15 proc., a następnie już 25 proc. w 2024 roku – podał.
Według Joanny Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku, widać pewną poprawę, ale jest jeszcze bardzo dużo do zmiany w samej opiece i jej organizacji. Również w tym zakresie, żeby w każdym miejscu – niezależnie od lokalizacji czy wielkości szpitala – ten standard był realizowany. Fundacja przygotowała postulaty dla resortu zdrowia, które powinny zostać uwzględnione w nowych standardach opieki okołoporodowej.