Tydzień Schorzeń Siatkówki Oka – bezpłatne badania i poszukiwanie genu ślepoty

Udostępnij:
Funduskamery, koherentne optyczne tomografy, GDx-y, lampy szczelinowe i tonometry. To nie wyposażenie statku kosmicznego tylko najnowocześniejszy sprzęt okulistyczny, za pomocą, którego 27 września na Placu Konstytucji w Warszawie zbadany zostanie wzrok kilkuset osób.
Dzień wcześniej, 26 września podczas otwartego seminarium edukacyjnego „Rozproszyć mrok” zainicjowany zostanie przez Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD Polska oraz Uniwersytet w Lozannie europejski projekt badawczy, którego celem jest wytypowanie genów odpowiedzialnych za genetycznie uwarunkowane choroby siatkówki oka. W seminarium udział wezmą prof. nadzw. dr hab. med. Maciej Krawczyński, specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej z Katedry i Zakładu Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz dr Konstantinos Nikopoulos z Wydziału Genetyki Medycznej Uniwersytetu w Lozananie. Seminarium rozpocznie się o godzinie 11. 00 w Sali Kolumnowej Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej 9.
Zaś 27 września, na Placu Konstytucji w Warszawie stanie wielkie miasteczko okulistyczne, w którym od godziny 10.00 do 18.00 będzie można bezpłatnie wykonać badania pod kątem chorób siatkówki oka, jaskry i zespołu suchego oka, a wynik skonsultować z okulistą. W miasteczku zostanie wykorzystanych aż pięć stanowisk badawczych wyposażonych w szereg nowoczesnej aparatury, która pozwoli na szybką i dogłębną diagnozę siatkówki oka.
– Choroby siatkówki oka, odbierają wzrok szybko, podstępnie i – o czym często się zapomina – nieodwracalnie, w przeciwieństwie do bardziej znanych jaskry i zaćmy, których konsekwencje można operacyjnie cofnąć – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem. – Dlatego zachęcam wszystkie osoby po 50. roku życia, szczególnie palące, do przeprowadzania profilaktycznych badań dna oka – dodaje prof. Stankiewicz.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.