Tylko siedem polskich szpitali wykupiło ubezpieczenia od zdarzeń medycznych

Udostępnij:
Minister Zembala nie ma zatem wyjścia: po raz kolejny przesuwa termin wprowadzenia obowiązku ubezpieczania od błędów medycznych. W tej chwili szpitale płacą tylko obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC).
Kto wykupił polisy? Wylicza to „Gazeta Wyborcza”: Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Szpital Wojewódzki w Bielsko-Białej, Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu i Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej.

To bardzo mało, w Polsce działa ok. 700 publicznych szpitali i 1000 niepublicznych.

Ministerstwo Zdrowia chciało, by polisy od zdarzeń medycznych były obowiązkowe. Ale termin wprowadzenia takiego obowiązku zostaje właśnie, już trzeci raz, przesunięty. Według najnowszych ustaleń, szpitale będą musiały się ubezpieczać od błędów medycznych dopiero od 1 stycznia 2017 roku. - Podmioty lecznicze napotykają trudności związane z zawarciem przedmiotowych umów, przede wszystkim w związku z ograniczoną ofertą rynku usług ubezpieczeniowych, a co za tym idzie bardzo wysokimi kosztami polisy - tłumaczy Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.