U wielu chorych skuteczne wykonanie ablacji pozwala na odstawienie leków

Udostępnij:
Z prof. Zbigniewem Kalarusem, kierownikiem Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Oddziału Klinicznego Kardiologii ŚUM, prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i wykładowcą Top Medical Trends, rozmawia Jacek Szczęsny.
Co to jest ablacja arytmii serca?
Jest to stosunkowo nowa metoda terapii arytmii serca, która daje szanse na leczenie praktycznie wszystkich typów arytmii. Weszła do powszechnego użycia w drugiej połowie lat 80. minionego wieku i jako taka może być uważana za stosunkowo nową metodę. Rutynowa jest też stosowana w leczeniu chorych z arytmiami stanowiącymi bezpośrednie zagrożenie życia. W większości przypadków ablacja skuteczna jest w ponad 90 proc. z niskim ryzykiem powikłań. Wpływa korzystnie również na jakość życia pacjentów.

Czy ablacja zastępuje farmakologiczne leczenie arytmii?

Bez wątpienia tak. U wielu chorych skuteczne wykonanie ablacji pozwala na odstawienie leków, które używane w dłuższym czasie mogą u niektórych chorych mieć negatywne skutki uboczne, a nawet mogą być niebezpieczne. Ablacja jako metoda małoinwazyjna jest dzisiaj uznaną formą leczenia zastępująca długotrwałą farmakoterapię.

Jakie jest miejsce i rola ablacji w leczeniu chorych z miotaniem przedsionków?
Migotanie przedsionków to jedna z najtrudniejszych arytmii do leczenia, również za pomocą ablacji. W minionym, 2012 roku, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne wydało wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia chorych z migotaniem przedsionków. Zawiera on również wskazania do stosowania ablacji w tej populacji, które zostały znacznie rozszerzone. Ablacja migotania przedsionków powinna być wykonywana u chorych z postacią napadową arytmii, u których leki nie dawały spodziewanych efektów. Warto przy tej okazji zauważyć, że w poprzednich wytycznych, z roku 2010, stwierdzano, że ablacja w tej grupie wykonywana „może” być, co najlepiej pokazuje rosnącą i ważniejszą rolę oraz miejsce tej formy leczenia. W ośrodkach w naszym kraju leczenie za pomocą ablacji systematycznie wzrasta, to najlepiej świadczy o jej wysokiej wartości.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.