Ubezpieczenia od zdarzeń medycznych: kolejne odroczenie

Udostępnij:
Sejmowa komisja zdrowia poparła w środę w pierwszym czytaniu projekt zmian m.in. w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który zakłada wydłużenie o rok terminu wprowadzenia obowiązku posiadania przez szpitale ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych.
-Projekt zgłosili parlamentarzyści PO. Ma on znowelizować ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i o działalności leczniczej. Komisja zdrowia wprowadziła do niego zmiany redakcyjne i językowe - pisze „Gazeta Wyborcza”.

Pierwotnie obowiązek posiadania przez szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych miał obowiązywać od stycznia 2014 r., ale termin ten już raz odsunięto i określono na 1 stycznia 2016 r. W myśl obowiązujących obecnie przepisów, do 31 grudnia 2015 r. szpitale mogą zawierać takie ubezpieczenie na zasadzie fakultatywności. Projekt wydłuża ten czas o rok - do 1 stycznia 2017 r.

Propozycję przesunięcia ram czasowych obligatoryjnych ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych krytycznie ocenia Business Centre Club. "Proponowana, kolejna zmiana terminu nie rozwiązuje problemu, tylko odsuwa go w czasie i świadczy o niskiej jakości przyjętej regulacji prawnej" - ocenia BCC, wskazując przy tym, że nakładanie na szpitale obciążeń bez wskazania źródeł ich finansowania i braku symulacji skutków ekonomicznych oraz analizy ofert ze strony firm ubezpieczeniowych było błędem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.