Ucyfrowienie systemu ochrony zdrowia: odpowiedź resortu na pytania termedii.pl

Udostępnij:
Od 1 sierpnia 2014 r. lecznice miały prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej. Analitycy wieszczą, że system nie powstanie w najbliższej dekadzie. Nie można się dziwić - z raportu NIK wynika, że 57,5 proc. szpitali nie posiada oprogramowania wspierającego proces ordynacji leków, a co trzeci nie korzysta z oprogramowania do tworzenia dokumentacji medycznej. Jednak resort upiera się, że wszystko jest na dobrej drodze i i odpowiada termedii.pl.
Odpowiedź Krzysztofa Bąka, rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia:

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad uspójnieniem działań dotyczących wejścia w życie rozwiązań dotyczących informatyzacji ochrony zdrowia w Polsce. Informatyzacja ochrony zdrowia jest bardzo złożonym procesem, wymagającym stworzenia odpowiednich warunków, nie tylko w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych ale również uregulowań prawnych.
Uprzejmie informuję, że z uwagi na skalę przedsięwzięcia, jakim jest wprowadzenie obowiązku prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej przy bardzo zróżnicowanym stopniu informatyzacji podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, rozważane jest wydłużenie okresu przejściowego, w którym równolegle będą funkcjonować zarówno papierowa, jak i elektroniczna postać dokumentacji medycznej.
Obecnie trwają konsultacje w trybie roboczym pomiędzy Centrum Systemów Informacji Ochrony Zdrowia a Ministerstwem Zdrowia, mające na celu m. in. rozważenie wprowadzenia przepisów w zakresie zmiany terminu na dostosowanie się usługodawców do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.
Niezależnie od powyższego, naturalnym kierunkiem działań dla usługodawców powinno być dążenie do wykorzystywania urządzeń cyfrowych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.