Udar mózgu – czas jest śmiertelnie ważny

Udostępnij:
Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w czwartek, 30 października Pasaż Wiecha w Warszawie zmienił się w „ul. Udarową”, a ustawiony pod tym adresem tor wrotkarski pokonał Zbigniew Bródka – Mistrz Olimpijski i zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na znaczenie szybkiej pomocy i hospitalizacji w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu. W ciągu 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych symptomów możliwe jest skuteczne leczenie.
– Przyjąłem zaproszenie do udziału w akcji organizowanej przez Stowarzyszenie „Udarowcy”, ponieważ uważam, że udar mózgu to bardzo ważny problem i chciałbym przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej na temat tej choroby. W Polsce do udaru dochodzi średnio, co osiem minut – powiedział Zbigniew Bródka. – Mój przejazd „ul. Udarową” miał podkreślić znaczenie, jakie ma szybka reakcja na wystąpienie objawów choroby. Udar to nie wyrok. Szybka reakcja i wezwanie pogotowia może uratować życie – dodał.

Najczęstsze objawy udaru mózgu to m.in.: asymetria twarzy, niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych oraz zaburzenia czucia, silny ból głowy, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia, utrata równowagi oraz zawroty głowy. Objawy udaru występujące u danej osoby zależą od umiejscowienia uszkodzenia w mózgu oraz od jego rozległości. Przyczyną udaru jest uszkodzenie lub zablokowanie naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do mózgu. W efekcie następuje odcięcie części mózgu od dopływu tlenu i jego obumieranie. Zdecydowana większość (ok. 80 proc.) udarów, to udary niedokrwienne, których przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego. Znacznie rzadziej występują udary krwotoczne, potocznie nazywane wylewami. Dochodzi do nich na skutek uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego i wydostania się krwi do mózgu.

Niedokrwienne udary mózgu można skutecznie leczyć. Kluczowe znaczenie ma szybkie rozpoznanie choroby i niezwłoczne wezwanie pogotowia. Dzięki wczesnemu przyjęciu do szpitala i zastosowaniu nowoczesnej terapii lekarze mogą uratować życie chorego oraz w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko niepełnosprawności. Czas odgrywa także kluczową rolę dla pacjentów po udarze. Im szybciej chory otrzyma dostęp do kompleksowej rehabilitacji, tym większe są jego szanse na powrót do zdrowia.

W całej Europie z powodu udaru mózgu umiera rocznie około 1 250 000 osób. W Polsce co roku odnotowuje się 60-70 000 przypadków udaru i około 30 000 spowodowanych nim zgonów. Współczynniki zapadalności na udar mózgu w naszym kraju wynoszą 177/100 000 mężczyzn i 125/100 000 kobiet. Oznacza to, że zapadalność na udar mózgu w Polsce kształtuje się i utrzymuje na średnim poziomie europejskim. Niekorzystnie natomiast przedstawiają się wskaźniki umieralności chorych. Wynoszą bowiem 106/100 000 mężczyzn i 79/100 000 kobiet. Są to jedne z najgorszych statystyk w Europie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.