W Bielsku-Białej wszczepiono nowoczesną bioprotezę aortalną z osierdzia końskiego

Udostępnij:
W ośrodku Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) w Bielsku-Białej odbył się innowacyjny zabieg wymiany zwężonej zastawki aortalnej na nowoczesną samorozprężalną bioprotezę aortalną 3f Enable firmy Medtronic wykonaną z osierdzia końskiego. Ta nowoczesna zastawka jest szansą dla pacjentów, którzy ze względu na ogólny zły stan zdrowia potrzebują szybkiej i skutecznej operacji. Zalecana jest również u chorych narażonych na powikłania, a przez to wymagających operacji z dostępu małoinwazyjnego.
Nowatorski zabieg wszczepienia bioprotezy aortalnej został przeprowadzony w szpitalu sercowo-naczyniowym PAKS w Bielsku-Białej przez zespół kardiochirurgów pod kierunkiem prof. Otto Dapunta z Kliniki Kardiochirurgii w Oldenburgu.
Bioproteza aortalna 3f Enable jest bezstentową zastawką biologiczną wykonaną z osierdzia końskiego, która dzięki swojej budowie pozwala odtworzyć fizjologiczny przepływ krwi i rozkład obciążeń występujących w zastawce naturalnej, a także chroni zatoki wieńcowe. Wykorzystanie końskiego osierdzia zapewnia trwałość i doskonałe właściwości hemodynamiczne zastawki. Specjalna budowa bioprotezy (samorozprężający się szkielet z nitolu) przyczynia się do unieruchomienia urządzenia w miejscu jego implantacji, przez to implantacja zastawki jest łatwiejsza i mniej inwazyjna.
Do umieszczenia zastawki w sercu pacjenta potrzebne jest mniejsze nacięcie niż to powszechnie stosowane do tradycyjnej wymiany zastawek. Mniejsza jest też liczba szwów potrzebnych do przymocowania bioprotezy do pierścienia aortalnego w sercu pacjenta. Dzięki samorozprężającemu się stentowi z pamięcią kształtu i metodzie zakładania tylko jednego szwu prowadzącego, wszczepienie zastawki jest łatwiejsze i krótsze.
Specjaliści z PAKS wykonali zabieg u dwóch pacjentek ze znacznym zwężeniem zastawki aortalnej. Usunięto chorą zastawkę i zastąpiono ją biologiczną zastawką serca, która działa podobnie jak naturalna zastawka człowieka. Jej nowoczesna konstrukcja znacznie skraca czas implantacji, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko powikłań po zabiegu kardiochirurgicznym. Po siedmiu dniach od wykonania operacji, pacjentki w dobrym stanie opuściły szpital i udały się na dalszą rehabilitację do Ośrodka Sanatoryjnego PAKS w Ustroniu.
W pracach nad stworzeniem nowej zastawki brali udział specjaliści z Polski. W trackie badań klinicznych pierwsze wszczepienia zastawki odbyły się w Krakowie, w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii kierowanej przez prof. Jerzego Sadowskiego i w Gdańsku, w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej pod kierownictwem prof. Jana Rogowskiego.
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca sfinansowały zabieg wszczepienia nowatorskiej bioprotezy aortalnej pozyskując na ten cel indywidualne granty. Rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia dotyczące refundacji dla tego typu zastawek, co z pewnością przyczyni się do rozpowszechnienia tych wartościowych dla pacjentów zabiegów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.