W Senacie o innowacyjności w medycynie

Udostępnij:
O tym, że pierwsza mapa potrzeb zdrowotnych ma powstać do 1 kwietnia 2016 r., najnowszych technikach obrazowania medycznego, technologiach w kardiochirurgii, zastosowaniu technologii 3D w ortopedii czy innowacyjnych metodach diagnostyki i leczenia w gastroenterologii – mówili eksperci (9 czerwca) podczas konferencji „Innowacyjność w medycynie”, zorganizowanej w Senacie.
3. konferencja poświęcona innowacyjności w medycynie odbyła się z inicjatywy wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marka Krawczyka.

Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia Jolanta Orłowska-Heitzman podkreśliła, że współczesna medycyna potrzebuje nowoczesnych metod diagnozowania i terapii opartych na innowacyjnych lekach i technologiach medycznych, ale innowacyjność to nie tylko badania naukowe, ale również nowoczesne modele zarządzania w ochronie zdrowia. Jakość tego zarządzania mają poprawić m.in. mapy potrzeb zdrowotnych– regionalne i ogólnopolska – w których zostaną określone priorytety polityki zdrowotnej.

Pierwsza taka mapa ma powstać do 1 kwietnia 2016 r. Zwróciła też uwagę na programy realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju: Strategmed dla kardiologii, kardiochirurgii, onkologii, neurologii, medycyny regeneracyjnej i Innomed (innowacyjne rozwiązania w medycynie).

„Cała medycyna opiera się na wynikach rekonstrukcji obrazów wnętrza ludzkiego organizmu” – mówił prof. Jerzy Walecki, kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Przedstawiając najnowsze techniki obrazowania medycznego, podkreślił, że rekonstrukcja wtórna pozwala na większą skuteczność diagnostyczną dzięki m.in. możliwości oceny objętościowej zmiany i jej struktury. „Trój- i czterowymiarowe obrazy rekonstrukcyjne mają przewagę nad innymi metodami” – przekonywał. Dodał, że rekonstrukcja 3D jest standardem w wielu schorzeniach ortopedycznych.

Omawiając nowe technologie w kardiochirurgii, dr Grzegorz Religa z Instytutu Kardiologii w Warszawie wskazał m.in. na polskie badania nad homogennymi zastawkami serca. Zastawki takie tworzone są z komórek macierzystych, które są hodowane i różnicowane in vitro, a następnie są nahodowywane na biologiczne lub syntetyczne (z materiałów biodegradowalnych) rusztowanie zastawkowe i w takiej formie wszczepiane. Obecnie prowadzone są ostatnie badania przed testami klinicznymi. Trwają także badania nad pompami wspomagającymi serce Religa Heart EXT z polskimi zastawkami dyskowymi typu Moll, Religa Heart ROT (pompa wirowa) i Religa Heart PED dla dzieci. Te protezy wspomagania serca powstają w ramach programu „Polskie sztuczne serce”.

Prof. Paweł Małdyk z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawił najnowsze technologie stosowane w ortopedii, takie jak np.: naprawa tkanek metodami biologicznymi, materiały biowchłanialne i kościozastępcze, techniki małoinwazyjne, nowe implanty (krótkie trzpienie, duże głowy), nowe techniki zespolenia złamań za pomocą płytek. Wskazał też na zastosowanie technologii 3D w ortopedii, m.in. przy wytwarzaniu endoprotez czy wypełnianiu ubytków kostnych.

Innowacyjnym metodom diagnostyki i leczenia w gastroenterologii było poświęcone wystąpienie prof. Jarosława Reguły z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Jak mówił, dzięki nowinkom technicznym w endoskopii można diagnozować małe, wczesne zmiany i usuwać je. Jakość obrazu wnętrza ciała jest już perfekcyjna. Coraz większe powiększenie i nowe techniki barwienia pozwalają wstępnie ocenić, czy zmiana wygląda na złośliwą. Pojawiły się też endoskopy z bocznym „widzeniem”, czyli z kamerkami bocznymi.

W ocenie prof. Jarosława Reguły najważniejsza nie jest jednak jakość urządzeń, lecz umiejętności lekarza posługującego się nimi. Zwrócił też uwagę na rolę endoskopowych badań przesiewowych, np. jelita grubego, w wykrywaniu nowotworów. Badania takie, jak pokazują szacunki holenderskie, pozwalają na duże oszczędności finansowe.

Ważna w tych badaniach jest też opracowana przez polskich specjalistów metoda pomiaru jakości kolonoskopii przesiewowej Adenoma Detection Rate (ADR). Stosowana jest m.in. w USA, w Polsce zaś jedynie w ośrodkach biorących udział w badaniach przesiewowych raka jelita grubego. Jak mówił prof. Jarosław Reguła, na podstawie przeprowadzonych badań wynika, że ryzyko zachorowania na raka po kolonoskopii zależy od ADR. Wzrost ADR o 1 proc. przyczynia się do zmniejszenia zapadalności na raka aż o 3 proc., a ryzyko zgonu na raka – o 5 proc.. W przypadku endoskopistów, których ADR przekracza 20 proc. prawie nie ma ryzyka rozwinięcia się raka jelita grubego w ciągu 5 lat po kolonoskopii.

O przeszczepianiu wątroby u dzieci mówił prof. Piotr Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, który w 1999 r. po raz pierwszy przeszczepił część wątroby od żywego dawcy.

Przypomniał, że techniki wariantowe przeszczepiania wątroby mogły powstać dzięki temu, że wątroba składa się z ośmiu samodzielnych segmentów, które mogą niezależnie funkcjonować. Wątrobę można zredukować do 1 płata, 2 lub 1 segmentu w zależności od masy ciała dawcy i biorcy. Obecnie preferowanymi wariantowymi technikami przeszczepienia wątroby są przeszczepy od żywych dawców lub podział wątroby od zmarłego dawcy dla dwóch biorców.

Prof. Piotr Kaliciński zwrócił uwagę, że 56 proc. przeszczepów wątroby wykonuje się u dzieci do 5. roku życia, w tym 32 proc. to dzieci do 1. roku. Połowa tych przeszczepów to przeszczepy wariantowe.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.